Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

nemocenská, PID, zamestnání

Autor Zuzana
Předmět nemocenská, PID, zamestnání
Dotaz

Dobrý vecer,

Poradte mi prosim, jak postupovat pri prechodu na PID. Jsem zamestnana, 6 mesicu v onkolecbe, nyni druhy mesic na neschopence a mesic po operaci. Podala jsem zadost na OSSZ o PID a byla jsem projednana pred tydnem. S radou, ze mi prakticky lekar ma do mesice ukoncit pracovni neschopnost. Potom pry OSSZ posle vse i s ukoncenou neschopnosti na nadrizeny organ (?) a tam maji cca 3 mesice na propocet a priznani PID. Pokud mi lekar ukonci pracovni neschopnost, jak budu vedena v zamestnani? Muze se mnou zamestnavatel ukoncit prac.pomer? Nebo muze mi umoznit castecny prac uvazek a za jakych podminek ve vztahu k OSSZ ? Nebudu pobirat nemocenske davky, nebudu mit jeste priznan PID, mohu si pozadat o zalohu na PID (po dobu vyrizeni na nadrizenem organu OSSZ). Nebo si mohu privydelat napr castecny uvazek nebo Dohoda o provedeni prace?

Jak je to s moznosti prace na ŽL?

Dekuji predem za Vasi odpoved.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Zuzano,

předal jsem Váš dotaz  do poradny NRZP ČR.

S pozdravem

Václav Krása

Dobrý den,

potvrzuji převzetí Vašeho mailu a sděluji Vám následující :

Pravděpodobně nebudete schopna ze zdravotních důvodů vykonávat Vaše dosavadní zaměstnání. Bude proto asi vhodné po vzájemné dohodě rozvázat pracovní poměr.

Pokud jde o přechod do plného invalidního důchodu, obvykle bývá výhodnější pobírat nemocenské dávky, protože bývají vyšší než následně přiznaný invalidní důchod.

Pokud je již rozhodnuto o datu ukončení výplaty nemocenských dávek a přechodu do plného invalidního důchodu, požádejte Pražskou správu sociálního zabezpečení o vyplacení zálohy na důchod, aby jste nebyla po tři měsíce zcela bez finančních prostředků.

Pokud budete potřebovat nějakou poradu, napište mi telefonní spojení a já Vám zavolám.

S pozdravem

JUDr. Pavel Jungr

Poradna pro osoby se zdravotním postižením a seniory tel. 266 753 422 Poradní dny : pondělí 13.00 - 16.30 hod.

středa 14.30 - 17.00 hod.

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR Partyzánská 7, Praha 7 budova Pražské teplárenské, 3. patro, dveře č. 332