Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

nemoc z povolání

Autor Vojtěch
Předmět nemoc z povolání
Dotaz
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v následující situaci.
Ke dni 30.6.2010 jsem dostal ze zaměstnání výpověď z organizačních důvodů. U zaměstnavatele jsem odpracoval dvacet osm roků, jsem ročník 1958.
Vzhledem k tomu, že jsem měl již delší dobu problémy se sluchem, nastoupil jsem od 27.5.2010 na nemocenskou, na které jsem dosud. Během nemocenské jsem si začal vyřizovat nemoc z povolání. Během října a listopadu 2010 proběhla na pracovišti měření hluku a na základě naměřených hodnot mi byla uznána nemoc z povolání od 27.5.2010.
Během ledna 2011 jsem také podal žádost o důchod. Začátkem března mi přišel posudek o invaliditě, kde mám stanoven druhý stupeň invalidního důchodu z důvodu praktické hluchoty a počátek vzniku invalidity je shodný s datem uznání nemoci z povolání, tedy 27.5.2010. V současné době tedy čekám na výměr důchodu z ČSSZ.
Nemocenská bude ukončena do třiceti dnů od vystavení posudku o invaliditě, tedy 29.3.2011. Chtěl bych se zeptat, jak postupovat po ukončení nemocenské. Jsem stále ještě zaměstnancem podniku, vzhledem k tomu, že jsem během výpovědní lhůty nastoupil na nemocenskou, takže k ukončení mi ještě chybí měsíc? Svoji práci v žádném případě vykonávat nemohu, protože se jedná o práci v riziku hluku. Jak tedy v tomto případě postupovat? Je nutno se nahlásit na pracovní úřad hned po skončení nemocenské? Platí výpověď z organizačních důvodů ke 30.6.2010 a mám nárok na tříměsíční odstupné, nebo pozbývá tato výpověď platnost a mohu podat výpověď sám ze zdravotních důvodů? Děkuji za radu. Vojtěch.
 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Vojtěchu,

především, po skončení pracovní neschopnosti je nezbytné, abyste se hned přihlásil na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Tím nebudete muset platit zdravotní pojištění a bude Vám započítávána doba do nároku na starobní důchod. Dále Vám doporučuji, abyste ponechal běžet výpověď z pracovního poměru z organizačních důvodů. Získáte tak nárok na odstupné. Při ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů byste neměl nárok na odstupné. Budete mít také nárok na podporu v nezaměstnanosti, a to i když Vám byl přiznán ID II. stupně.

S pozdravem Václav Krása