Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Návrat z nemoci

Autor Vondráčková
Předmět Návrat z nemoci
Dotaz Dobrý den pane Krása, předem přeji pěkný den a zároven děkuji za Vaší odpověd. Cca 15,3,2018 se chci po dlouhodobé nemoci vrátit do zaměstnání. Bohužel současnou práci už nemohu vykonávat.Zdvihání těžkých břemen a celodenní práce vstoje/7 operací kolene/.Pokoušela jsem se požádat o převedení na jinou práci,ale tu nemají a i tak je moje žádost podmíněna při nástupu mimořádnou závodní prohlídkou. Obávám se ,že než k prohlídce dojde dají mi výpověd ze zdravotních důvodů,donutí mě vybrat starou dovolenou a jiný nárok na finance které bych mohla obdržet při okamžitém ukončení prac.poměru nemohu uplatnit. Hlavně nevím co v práci budu dělat než veškeré náležitosti proběhnou. Jak se v takovém případě zachovat. S díky Vondráčková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Vondráčková,

zatím jste v pracovním poměru a pokud Vám skončí nemocenská, tak zaměstnavatel Vám musí vyplácet alespoň 60 % mzdy, pokud s Vámi neukončil pracovní poměr ze zdravotních důvodů nebo pokud Vám neposkytl jiné vhodné zaměstnání. Samozřejmě, že Vás může po ukončení Vaší pracovní neschopnosti okamžitě propustit ze zdravotních důvodů. V takovém případě nemáte nárok ani na adstupné. Kdyby se Vám to stalo, tak Vám doporučuji, abyste se ihned přihlásila na ÚP jako uchazečka o zaměstnání. Pokud tak neučiníte okamžitě, tak Vám začne vznikat dluh na zdravotním pojištění a současně Vám nebude, v případě, že nebudete v evidenci uchazečů o zaměstnání, započítávána tato doba do náhradní doby pojištění ve vztahu ke starobnímu důchodu. Pokud budete bez prostředků, můžete požádat ÚP o dávky do životního minima, dále příspěvek a doplatek na bydlení. Bohužel, jiné řešení mě nenapadá.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji