Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Návrat z dlouhodobé nemoci a výpověď zaměstnavatelem

Autor Věra Fey
Předmět Návrat z dlouhodobé nemoci a výpověď zaměstnavatelem
Dotaz

Dobrý den pane Krása, 

obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné nastalé situaci.

Byla jsem dlouhodobě nemocná kvůli syndromu vyhoření z nadměrného pracovního stresu v logistice automotivu. Pobírám z tohoto důvodu i ID 1. stupně.

Dne 30.4.2014 mi byla ukončena DPN a proto jsem ukončení oznámila osobně zaměstnavateli a chtěla jsem se vrátit do práce.Vedoucí personálního mi sdělila, že už se mnou nikdo nepočítal (přestože jsem každý měsíc zasílala informaci, že DPN pokračuje a ukončení oznámím).Donutila mne si vzít týden staré dovolené (zbylo mi ještě 18 dnů) a že pro mne něco vymyslí.

Závodní lékař mne 7.5. určil jako způsobilou mého zařazení disponentky s podmínkou zaměstnat v kanceláři a zbytečně se neinhalovat škodlivé látky, které máme na svařovně.(mám nealergické astma) Zprávu jsem ihned odevzdala zaměstnavateli

Do práce jsem měla nastoupit 12.5. To jsem také udělala a místo uvedení na mé stávající pracoviště, kde byl za mne zástup (mimochodem přijatý na dobu neurčitou) mi byla předložena k podpisu výpověď pro překážky v práci ze strany zaměstnavatele se slovy, že moje pozice byla k 1.5.2014 zrušena a tudíž nemají pro mne práci. Upozorňuji, že moje poslední zařazení je disponentka a jako taková jsem byla závodním lékařem uznána způsobilou pro tuto práci. Údajně jsem byla převedena během nemoci na expedici dispozic (což je úplně jiná funkce a na níž nemám žádnou smlouvu a tato změna byla zaznamenána pouze na interním organigramu bez mého vědomí v době mojí nemoci). Tuto novou funkci prý ředitel firmy rozhodl k 1.5.2014 zrušit z organizačních důvodů. Je mi to víc než podezřelé, že 30.4.2014 mi nikdo nic neřekl.

Výpověď jsem včera nechtěla pro nesouhlas podepsat, ale dnes 13.5. jsem byla ředitelem, personální šéfkou a mojí šefkou logistiky donucena podepsat, že je nezajímá to, že nesouhlasím. Moje argumenty, že vůbec nemám na jimi uvedené místo smlouvu, tak jak mne můžou zrušit, že mi měli nabídnout místo opovídající mojí kvalifikaci mne arogantně odbyly, že je to nezajímá a oni prostě pro mne práci nemají. Můj NJ v naší německé firmě nepotřebuji, jakož i člověka s dlouholetou praxí. Rezignovala jsem a nakonec podepsala.

Výpovědní lhůta mi běží od 1.6. - 31.7. a během této doby budu placena průměrem.Byl mi nařízen zbytek dovolené si v této době vybrat. Mám také dostat 3 x odstupné. Dokonce zapoměli  uvest, co se má dít tyto dny, čili od 12.5.  do 31.5., na což jsem je musela upozornit (!)

Jsem z toho šokovaná, neboť jsem od roku 2010 firmu pomáhala zavádět po stránce použití NJ(žila jsem 12 let v Německu) a celou logistiku jsem měla zpočátku na starosti než jsem potom v září 2012 onemocněla.

Je mi 56 let a těžko si budu moci opět najít nějaké místo, takže mám velký strach z budoucnosti, jak to všechno zvládnu. Do práce jsem se opravdu těšila. Myslím, že zaměstnavatel nejednal správně a výpověď je asi neplatná. Nevyznám se ale v tom a proto Vás prosím o pomoc a radu, co mám dělat a jak postupovat.

Moc Vám předem děkuji a těsím se na brzkou odpověď

Děkuji a zdravím

Věra Fey

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Fey,

v této věci se budete muset obrátit pravděpodobně na soud. Jedná se o porušení povinnosti ze strany zaměstnavatele. I když zaměstnavatel zruší nějaké místo, je povinen nabídnout pracovníkovi jiné zařazení.

S pozdravem Václav Krása

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením. Aktuálním projektem je sbírka na elektrický vozík pro sedmiletou Klárku, které lékaři ve dvou letech diagnostikovali Spinální muskulární atrofii. Cílem je vybrat pro Klárku částku ve výši 180.000 Kč. Více o Klárce na www.klarcinblog.cz. Pojišťovny nechtějí přiznávat elektrický vozík dětem mladším deseti let.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.