Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Návrat do zaměstnání s PID

Autor rudolf
Předmět Návrat do zaměstnání s PID
Dotaz

Dobrý den, mám  na Vás  takovýto dotaz. Moje pracovní neschopnost bude ukončena přiznáním PID. Prozatím jsem ve stálem pracovním poměru. Vím, že bych plný pracovní úvazek vzhledem  k mým zdravotním potížím nezvládl. Chtěl bych se však vrátit do zaměstnání alespoň na částečný prac. úvazek. Práce je nemanuální, spíše duševní. Chtěl bych se vyhnout sociální izolaci, která má na mé zdraví nedobrý vliv. Poraďte mi prosím jak postupovat. Může mi dát zaměstnavatel výpověď a nebo mě musí nabídnout jinou práci. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Rudolfe,

po přiznání PID požádejte zaměstnavatele o kratší pracovní úvazek. Pokud by Vám nevyhověl mohl byste na něj podat žalobu pro diskriminaci z důvodu zdravotního postižení. Zaměstnavatel Vám také může nabídnout jinou pracovní pozici, která však musí odpovídat Vašemu vzdělání a pracovním schopnostem vzhledem k Vašemu současnému zdravotnímu stavu. Často se zaměstnavatelé snaží ukončit pracovní poměr s odůvodněním, že pro osobu se zdravotním postižením nemají vhodné pracovní uplatnění (nadbytečnost). Nenechte se tím odradit. Zaměstnavatel by musel u soudu prokázat, že tomu tak skutečně je.

Přeji Vám všechno dobré v novém roce 2009.

S pozdravem Václav Krása