Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nástup do zaměstnání před obdržením rozhodnutí

Autor Iva
Předmět Nástup do zaměstnání před obdržením rozhodnutí
Dotaz

Dobrý den,

jako gynekologicky onkologický pacient jsem po dvou operacích a půl roce pracovní neschopnosti požádala o invalidní důchod. Žádosti bylo vyhověno a já dostala plný invalidní důchod. Po roce jsem byla přizvána k posouzení zdravotního stavu před posudkovou komisi (10.6), kde mi byla invalidita zcela odebrána se slovy, že se mám po obdržení rozhodnutí z Prahy ihned odvolat (zjištěná invalidita jen 20%). S vidinou toho, že v době krize, kdy stát šetří kde se dá, mi nebude přiznán ani I. či II. st. invalidity jsem si ihned začala hledat práci. Dnes mi bylo z jedné společnosti sděleno, že jsem úspěšně prošla výběrové řízení a v pondělí se mám dostavit na schůzku s budoucím zaměstnavatelem. Nejsem si jistá, jak mám dále postupovat. Mohu nastoupit do zaměstnání, s tím, že nemusím čekat na konečné rozhodnutí? V případě, že nastoupím do zaměstnání, mohu ještě podávat námitku proti rozhodnutí, které mi přijde? Předpokládám, že svým nástupem do zaměstnání automaticky popřu nárok na plný invalidní důchod, i když předem nevím, zda budu práci zvládat. Mám ale šanci alespoň na částečný důchod? Stále ještě cítím soustavnou únavu, bolesti kloubů, po fyzické námaze mi nabíhají uzliny v tříslech a dochází k okamžitému vyčerpání, kdy potřebuji jen spát, spát a spát.. Jako bývalý sportovec svou kondici mohu posoudit na 25% toho, co bylo dříve. Také trpím důsledky předčasné menopauzy (je mi 31 let), na kterou nemohu aplikovat substituční léčbu. Dle slov praktického lékaře však subjektivní příznaky, jako je např. bolest, nejsou vůbec posuzovány. U komise se tak rozhodovalo jen na základě odborné zprávy onkologa, kterou praktický lékař jen okopíroval a na základě profesního listu, na kterém jsem uvedla počet hodin dle prac. smluv. V reálu však odpracovaná doba byla vždy mnohem vyšší, obvykle kolem 54-55h/týdně. Prosím poraďte.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Ivo,

do zaměstnání můžete normálně nastoupit. Vzhledem k tomu, že de facto nejste momentálně příjemcem ID, tak byste nemusela zaměstnavatele vůbec o této věci informovat. Samozřejmě, že i při zaměstnání můžete podat námitku proti rozhodnutí LPK.

S pozdravem Václav Krása