Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

nástup do pracovního poměru po ukončení podpůrčí doby

Autor Jakub Liška
Předmět nástup do pracovního poměru po ukončení podpůrčí doby
Dotaz Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba,nemám žádný invalidní důchod.Mám pouze zprávy od ošetřujících lékařů a z OSSZ posudek že má pracovní schopnost klesla pouze o 25%. Můj dotaz zní musí mi zaměstnavatel umožnit nástup do mé pracovní pozice dle pracovní smlouvy?Nastala situace že má pracovní pozice je už obsazená.Z toho podle mého úsudku opírám se o zákoník práce by mě měl zaměstnavatel uvolnit mou pracovní pozici nebo dát výpověď pro nadbytečnost.Zaměstnavatel mi nabídl dvě možnosti za 1.Dát výpověď sám ze zdravotních důvodů(dohodou).2.Nabízí mi přeřazení na jiné pracovní místo s jinou smlouvou předpokládám podle zákoníku práce §56/a nebo 52/e.Já trvám na variantě nástupu do zaměstnání na mou pozici před onemocněním,nebo pro mě nějakou přijatelnější variantu(odstupné,průměrná pracovní mzda atd.).Samozřejmě mi jde o pro mě nejvýhodnější řešení.Znovu se ptám může zohledňovat můj zdravotní stav,když se v mém případě nejedná o snížení pracovní schopnosti minimálně o 35%.Tudíž nejsem invalidní Děkuji za odpověď p.Liška

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Liško,

Váš zaměstnavatel má dvě možnosti jak celou situaci řešit. Pokud místo, které jste dosud vykonával, nemůžete ze zdravotních důvodů vykonávat( o tom rozhoduje podnikový lékař), tak Vás zaměstnavatel může přeřaditz na jinou práci nebo Vám dá okamžitou výpověď z pracovního poměru z důvodu zdravotního stavu. Ve Vašem případě by bylo nepochybně lepší, kdyby Vám zaměstnavatel nabídl jinou práci. Domnívám se, že byste těžko vyhrál spor o to, že musíte dostat místo, které jste zastával před onemocněním. Pokud máte 25 % poklesu pracovních schopností, můžete požádat OSSZ o přiznání statutut osoby zdravotně znevýhodněné, což pro zaměstnavatele mám určité drobné bonusy.

S pozdravem Václav Krása