Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nástup do práce a PID

Autor Eva
Předmět Nástup do práce a PID
Dotaz

Dobrý den.

Sestře byl přiznán PID podle par. 39 odst.1 zákona 155/1995. Má invaliditu 3. stupně podle par. 39 odst.2 písm.c. a podle výměru není schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Nyní se však rozhodla, že nastoupí na plný úvazek do práce. Počítá s tím, že jí bude invalidní důchod odebrán. Na sociálce jí však řekli, že nástup do práce nemusí nikam hlásit a zatím jí důchod chodí. Je to tak v pořádku? Je možné, že bude muset důchod zpětně vrátit? Nebo do té doby, dokud jí nepřijde vyrozumění o přehodnocení důchodu, bude pobírat PID a plat v práci dohromady a zpětně to nikdo řešit nebude? Moc děkuji za odpověď. Eva  

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Evo,

to, že Vaše sestra pracuje, nemusí nikde na ČSSZ hlásit, protože ČSSZ tuto informaci má z důvodu placení sociálního pojištění. Dokud nebude pozvána ke kontrole svého zdravotníého stavu, tak může pracovat i při pobírání ID III. stupně. Dokonce je možné, že při kontrole ji důchod nebude odebrán, ale obecně platí, že posudkoví lékaři, jestliže zjistí, že osoba s PID III. stupně pracuje, tak stupeň ID zpravidla snižují, nebo přímo odebírají. je dobré, aby s tím Vaše sestra počítala.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.