Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nárok na proplacení doby strávené u lékaře během pracovní doby.

Autor František.
Předmět Nárok na proplacení doby strávené u lékaře během pracovní doby.
Dotaz

       Dobrý den pane Mgr. Kráso. Mám k Vám prosbu o zodpovězení následujícího dotazu. Jsem poživatel ID I. stupně a jsem zaměstnán v chráněné dílně na pracovní úvazek 6 hodin denně. Mám nárok na proplacení třeba 2 hodin denně, nebo dobu nezbytně nutnou, kterou strávím třeba denně návštěvou u lékaře, nebo lékaře v nemocnici u kterého jsem objednaný na určitou hodinu. Zaměstnavatel mi tvrdí, že nemám nárok, že si tyto hodiny musím naddělat. Děkuji za odpověď, s přáním hezkých dnů František.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Františku,

pokud jste objednán k lékaři, tak jste povinen předložit zaměstnavateli propustku k návštěvě lékaře. Zaměstnavatel by ji měl buď potvrdit a nebo odmítnout, přičemž odmítnutí musí být pouze ze závažných pracovních důvodů. Není to tudíž tak, že zaměstnavatel, jen proto, že se mu nechce, Vám nepotvrdí propustku. Po návštěvě lékaře odevzdáte propustku, která by měla být lékařem podepsána a orazítkována, aby bylo zřejmé u jakého lékaře a kdy jste byl. Píšete, že chodíte denně k lékaři, tady je právo asi na stzraně zaměstnavatele, protože byste si měl stanovit pracovní dobu tak, aby byla mimo pravidelnou návštěvu lékaře.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji