Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nárok na podporu při ČID

Autor Jaroslava Příhodová
Předmět Nárok na podporu při ČID
Dotaz

Dobrý den pane Krása. Potřebovala bych vědět, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti i když mi byl přiznán ČID. Dva dny před ukončení prac. poměru( nebyla mi prodloužená smlouva z organizačních důvodů),jsem onemocněla a rok jsem pobírala nem. dávky. Práci budu mít až v létě a jelikož žiju sama, částeční inv. důchod mi na obživu nestačí. 

                                                                                                                      Děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Příhodová,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

Dobrý den,

předseda naší organizace, Bc. Krása, mi předal k vyřízení Váš dotaz týkající se nároku na podporu v nezaměstnanosti.

 

Nejprve musím říci, že nárok na podporu nesouvisí s Vaším přiznaným invalidních důchodem a v podstatě ani s Vaší pracovní neschopností. Hlavní podmínkou pro nárok na podporu je to, zda jste v posledních dvou letech odpracovala nejméně 12 měsíců. Pokud ano, podpora by Vám měla být přiznána a to v délce dle Vašeho věku:

 

a) u osob do 50 let věku je podpora vyplácena v délce 5 měsíců,

b) u osob nad 50 do 55 let věku je podpora vyplácena v délce 8 měsíců,

c) u osob nad 55 let věku je podpora vyplácena v délce 11 měsíců.

 

Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, proto až se půjdete přihlásit na úřad práce, nezapomeňte si u svého zaměstnavatele vyzvednout nejen zápočtový list, ale také doklad o průměrném měsíčním čistém výdělku.

 

Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.

 

Přeji Vám úspěšné jednání na úřadě práce a spokojenost ve Vašem novém zaměstnání

Bc. Jitka Vrchotová, DiS.
vedoucí Poradny NRZP ČR
(+ poradenství ve znakovém jazyce)
tel.(SMS): 736 105 585,  tel. a fax: 266 753 431

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR
Partyzánská 7, 170 00, Praha 7- Holešovice
budova Pražské teplárenské, 3. patro, dveře č. 332