Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nařízená práce přes čas od zaměstnavatele při invalidním důchodu

Autor Bohunka
Předmět Nařízená práce přes čas od zaměstnavatele při invalidním důchodu
Dotaz Dobrý den pane Kráso. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám invalidní důchod prvního stupně a k tomu pracuji, mám uzavřenou pracovní smlouvu na 4 hodiny čisté pracovní doby denně na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mi che nařídit přesčas na 8 hodin denně ( na přechodnou dobu za nemocného kolegu). Má na to právo? Nebo může mi to nařídit, ale do konce měsíce si musím ten přesčas vybrat po té jako náhradní volno a nějaký den bych tak nešla po té do práce. Mám za to, že podle zákoníku práce u invalidních důchodců může zaměstnavatel nařídit práci přesčas pouze ve výši max 150 hodin ročně, čili zhruba 12 hod/měsíčně. Je to tak? Nebo se to týká pouze u klasického 8 hodinové pracovní doby? jak se toto řeší v případě 4 hodinové pracovní doby? Děkuji moc předem za odpověď. Bohunka

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Bohunko,

u příjemců ID není žádná zvláštní úprava v zákoníku práce. To znamená, že zaměstnavatel Vám může nařídit práci přes čas. Samozřejmě, že by měl přihlédnout ke zdravotnímu postižení. Obávám se však, že když nevyhovíte svému zaměstnavateli, tak může vytvářet tlak na to, aby Vás propustil. proto na Vašem místě bych se snažil vyhovět. Od zaměstnavatele to není zřejmě naschvál, pokud onemocněl kolega. Tak nevidím v čem je problém.

S pozdravem Václav Krása