Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti

Autor Iva
Předmět Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti
Dotaz Dobrý den, můj známý měl pracovní úraz. Má přiznanou rentu od pojišťovny Kooperativa (náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti) a invaliditu druhého stupně z titulu pracovního úrazu.V současné době pracuje na čtyři hodiny denně v chráněné dílně (poloviční úvazek). Zajímalo by ho, kdyby se stal uchazečem o zaměstnání na úřadu práce (po 1.1.2019) o jakou výši by mu byla krácena renta. O 13350 Kč (minimální mzda) nebo o polovinu této částky 6675 Kč, které v současném zaměstnání dosahuje s připočtením invalidního důchodu. Když má tzv. aktivní výdělek 6675 Kč. Má způsob ukončení pracovního poměru například dohodou v současném zaměstnání (chráněná dílna) vliv na odečítaní částky 13350 Kč nebo 6675 Kč, když bude veden v evidenci úřadu práce? Děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Ivo,

odpověď není tak jednoduchá. Záleží na tom, kdy Vašemu známému byla renta přiznána. Pokud by mu byla přiznána až po roce 2006, tak by mu byla odečítána částka minimální mzdy, která platila v době jeho nástupu do zaměstnání. Pokud byla v té době minimální mzda 8 tisíc, tak by mu po ukočení pracovní činnosti a registraci na ÚP byla odečítána výše minimální mzdy, která platila v té době. Pokud by Váš známý měl přiznanou rentu již před rokem 2006, tak výpočet je zcela jiný a je pravděpodobné, že by mu byla odečítána částka vyšší než byla minimální mzda v té době. V zásadě však platí, že pokud osoba ukončí pracovní poměr, i když pracovala na poloviční úvazek, tak se odečítá minimální mzda počítána na plný úvazek a ne jak Vy píšete, že by se krátila po polovinu. Ještě Vás upozorňuji, že příjemci ID I. a II. stupně, kteří jsou registrováni jako uchazeči o zaměstnání, jsou zdravotně pojištěni po celou dobu evidence, ale nejsou po celou dobu evidence pojištěni na starobní důchod. To znamená, že po roce evidence (případně po 3 letech věku nad 55 let) si musí osoba platit minimální důchodové pojištění, aby neztratila roky na starobní důchod.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.