Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

náhrada mzdy

Autor Helena Blažková
Předmět náhrada mzdy
Dotaz Dobrý den pane Kráso, prosím Vás potřebujeme poradit. Pracovali jsme v chráněné dílně a pracovní místa byla ve firmě Adient. Bohužel majitelka zkrachovala a dluží nám výplatu za dva měsíce. Protože nás v Adientu potřebovali, tak po podepsání výpovědi od majitelky nás zaměstnali na dohodu o provedení práce. Ale v nastalé situaci s koronavirem musí firma zastavit částečně provoz a pro nás nemá práci zatím přibližně na deset dní. Prosím Vás máme nárok na nějakou finanční náhradu ať už od firmy nebo od státu? Je to pro nás obtížná situace protože jsme dva měsíce bez výplaty a byli by jsme dalších deset dní zadarmo doma. Předem moc děkuji za odpověď Helena Blažková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Blůažková,

já bych spíš řekl, že firma Adient se k V8m zachovala velmi neseriózně, protože, pokud pracujete na DPP a nemáte III. ID, tak nejste sociálně pojištěna, to znamená, že Vám doba práce není počítána do odpracované doby pro starobní důchod. Doporučuji Vám, abyste okamžitě kontaktovali Úřad práce, tam se zaevidovali jako uchazeči o zaměstnáíní, protože by se příjemci I. a II. stupně ID mohli dostat do nepříjemné situace, že nebudou sociálně pojištěni. Byli by pojištěni pouze zdravotně. ÚP by Vám měl také částečně kompenzovat nevyplacenou mzdu za ony dva měsíce. Nějak bych nečekal, že ona firma Vám něco doplkatí. Spíše mi to připadá velmi podezřelé.

S pozdravem Václav Krása