Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Možnot přivýdělku v invaliditě III.stupně

Autor Kubíček
Předmět Možnot přivýdělku v invaliditě III.stupně
Dotaz

Hezký den, mám takovýto dotaz, který se sice netýká mě, ale kolegy.Je mu cca40 let a po úraze, který utrpěl v zaměstnání v zahraničí (v Česku nebyl nikdy zaměstnán-proto tak nízký invalidní důchod) je invalidou III. stupně. V následujícím měsíci jde na posudkovou a lékařka mu sdělila, že nesmí pracovat, jinak nebude uznán jako invalida III. stupně, protože lidé " pobírající invalidní dúchod ve III. stupni nesmí vůbec pracovat". Až dosud si ke svému invalidnímu důchodu (který činí necelé 4 tisíce Kč) přivydělával jako OSVČ - finanční poradce a OSSZ  mu to nějak tolerovalo. Jeho zdravotní stav je takový, že jsou období, kdy prožívá bolesti (úrazem požkozenou páteř má šešrobouvanou-je pohyblivý, nemůže dlouho sedět) a následně týden i déle dochází na kapačky,ale  pak je období, že to "jakž takž jde (říká on)" . A právě možnost pracovat jako OSVČ a jako poradce mu umožnovala pracovat dle momentálního zdravotního stavu, tj návštěvy klientů plánovat či odvolat dle svého aktuálního zdravotního stavu, pracovat, kdy to jde. A také se mohl se realizovat a vydělat si peníze do rodinného rozpočtu. Jen pro upřesnění je ženatý, manželka je zaměstnána a dvě děti jsou ve věku školní docházky do ZŠ a střední školy. Je tedy pravda, že invalidní důchodce ve III. stupni invalidity nesmí  pracovat ? Co by jste radil? Díky moc za odpověď.KK

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Kubíčku,

to co Vám řekla posudková lékařka není pravdivé. Samozřejmě, že Váš přítel může pracovat při pobírání ID. Záleží, zda má v rozhodnutí uvedeno, že může pracovat za mimořádných podmínek či nemá. Pokud má tuto větu v rozhodnutí uvedenu, tak může pracovat prakticky zcela normálně, to co zvládne. Pokud v rozhodnutí o přiznání ID věta o možnosti pracobvat za mimořádných podmínek chybí, potom může příjemce ID III. stupně pracovat, ale v omezené míře. Vždy doporučuji, aby tito lidé nepracovali více než 3 hodiny denně, přičemž se sleduje rozsah pracovní činnosti a nikoliv příjem. Vzhledem k velmi nízkému ID Vašeho známého, by bylo asi lépe kdyby pracoval normálně, protože částka 4000,- Kč mu samozřejmě nemůže stačit a pokud je schopen si vydělat více, tak je to podle mě lepší řešení.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji