Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Možnosti firmy při zaměstnání ZTP/P

Autor Jan Novotný
Předmět Možnosti firmy při zaměstnání ZTP/P
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

měl bych konkrétní dotaz na který mi nedokázali odpovědět na ministerstvu ani úřadu práce.Mám ZTP/P a dostal jsem nabídku od malé, soukromé firmy na částečný úvazek (3 z 5 dnu v tydnu) s platem 10 000 hrubého. Jaké jsou možnosti firmy na zisk dotací firmy na vytvoření pracovního místa respektive dotací na mzdové náklady? Jak postupovat dále, existují nějaká jasně daná pravidla, podle kterých toto lze vypočítat?

 Otázka je:

  1. Kolik budou odvody?
  2. Kolik to firmu bude stát měsíčně?
  3. Zda, kolik a kdy bude dostávat zpět od státu?

 Na ministerstvu i ÚP si mě přehazovali jako horký brambor a jediné co mi poradili bylo obrátit se na účetní, ta s tím však nemá žádné zkušenosti. Jediné co mě tedy napadlo, bylo obrátit se na Vás. Poradíte nebo alespoň nasměrjete mě prosím?

 

Děkuji Jan Novotný

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Novotný,

firmu nestojí odvody žádné peníze, protože dostáváte tzv. superhrubou mzdu a z této superhrubé mzdy se odvádějí veškeré odvody tj. zdravotní, sociální pojištění a daně. Pokud Vám tedy firma dává 10.000,-Kč hrubého tak Váš čistý příjem bude činit přibližně kolem 6.000,-Kč. Na internetu též naleznete výpočtové kalkulačky příjmu, kde lze přesně částku spočítat. Firmu bude stát tedy Vaše výplata 10.000,-Kč, ale vzhledem k tomu, že Vy nepochybně vyprodukujete nějakou hodnotu tak firma by na Vaší práci měla vydělat. Pokud jde o další benefity pro zaměstnavatele zaměstnávájící osoby se zdravotním postižením, může si firma odečíst ze základu svých daní při zaměstnávání osoby s ZTP/P částku 60.000,-Kč ročně. Dále může obdržet příspěvek na zřízení chráněného pracoviště, a to částku až do výše 200.000,-Kč, ale tyto výdaje musí být přesně dokladovány. Firma by teoreticky také mohla obdržet příspěvek na mzdu na vytvořené chráněné pracoviště, a to při závazku, že místo ve firmě bude zřízeno minimálně 2 roky. Další inforamce získáte na tomto odkazu http://www.nrzp.cz/informace-pro-zamestnavatele/ webových stránek NRZP ČR.

S pozdravem.

Václav Krása