Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

minimální mzda u ČID od 1.1. 2015

Autor Jiří Knop
Předmět minimální mzda u ČID od 1.1. 2015
Dotaz

Dobrý den pane Krása

Zajímala by mne odpověď na mou otázku.

Minimální mzda od 1. 1. 2015 bude činit 9 200 Kč / měsíc brutto. Pro invalidy ale bude minimální mzda činit 8 000 Kč / měsíc brutto. Tak a teď už jen modelový příklad: Jedna vrátnice a stejná činnost vrátných jen s tím rozdílem, že člověk zdráv dostane 9 200 Kč a invalida 8 000 Kč! Není potom něco špatně? A to oto hůře, když ten člověk, který je zdráv je člověk, který pobírá výsluhy ( policista - voják) = 12 - 17 000 Kč. přitom ten invalida si musí platit léky a další procedůry z celkového příjmu!!! Pozoruhodné je, že zaměstnavatelé stihli už teď zareagovat a nečekat do 1. 1. 2015. Nesouhlasím, že by mohla některá místa zaniknou, protože i bez této pobídky zaměstnavatelé dostávájí na tzv invalidu dotaci - e, které jsou schopni pobírat nekonečně z důvodu, že v jedné firmě existují tři firmy a zaměstnanci se jen točí papírově celá léta!!!

DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Knope,

máte absolutně pravdu. NRZP ČR bojovala proti této věci až do konce. Nejlépe by bylo, kdyby onen člověk, o kterém píšete podal žalobu pro diskriminaci, protože nemůže dostávat za stejnou práci nižší mzdu. NRZP ČR by mu mohla poskytnout právní servis k podání žaloby. Soud by pravděpodobně rozhodl ve prospěch zaměstnavatele, protože zaměstnavatel bude postupovat podle právního předpisu. Pak je potřeba v žalobě pokračovat k Ústavnímu soudu, který by nepochybně rozhodl ve prospěch žalobce, protože se jedná skutečně o jasnou diskriminaci. Pokud onen člověk má do toho chuť, tak se do toho můžeme pustit.

S pozdravem Václav Krása