Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

minimální mzda invalidů

Autor Radek
Předmět minimální mzda invalidů
Dotaz Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, poté co jste prosadili zvýšení minimální mzdy od 1.1.2013 u pracujících invalidů za utopii? Nevím, který zaměstnavatel vytvoří nová pracovní místa eventuelně prodlouží těmto lidem pracovní smlouvy. Zajímal by mne Váš názor.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Radku,

zaměstnavatelé dostávají na mzdy zaměstnanců u zaměstnavatelůn zaměstnávající více než 50 % OZP 75 % mzdy až do výše 8000,- korun. Dále mohou obdržet na režujní náklady a asistenty na každého pracovníka až 4000,- korun měsíčně. Minimální mzda činí maximálně 8000,- korun. Je nespravedlivé to, že prakticky všichni zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají osoby se zdravotním postižením, zcela automaticky snižovali minimální mzdu o 50 %, případně o 25 % bez ohledu na produktivitu pracovníka. To znamená, že zneužívali systém. je diskriminující a v rozporu s ústavou, aby pracovník, jenom proto, že pobírá ID, byl diskriminován ve výši mzdy. Mzda se má odvýjet od výkonu. Chápu, že tato nediskriminující úprava může u některých zaměstnavatelů způsobit komplikace. Jednáme s MPSV ČR jak zaměstnavatelům dále pomoci. V žádné Evropské zemi však není takovéto nařízení, které bylo uplatňováno vůči OZP v otázce odměňování. Z heldiska Úmluvy OSN o právech OZP je diskriminační postup nepřijatelný.

S pozdravem Václav Krása

 

 

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.