Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

mam podstoupit podminku zamestnavatele pri 3stupni inv.duchodu?

Autor Jarmila Shehu
Předmět mam podstoupit podminku zamestnavatele pri 3stupni inv.duchodu?
Dotaz
Vazeny pane,
 
Zadam Vas o radu, s kterou si nevim rady. Minuly rok jsem mela velmi vaznou autonehodu . Na to jsem tedy byla 18.2. predvolana pred posudkovou komisi, ktera mi pridelila inv. duchod 3 stupne. A tak 23.2. jsem si nechala ukoncit svoji neschopenku a od 23.2. do 3.3. si vybiram jeste starou dovolenou. Zamestnavatel mi dnes rekl, ze ma narok mne poslat za svym firemnim lekarem, ktery vystavi firme posudek, ci jsem schopna pracovat a vykonavat stejnou nebo podobnou praci jako pred moji nehodou tedy ucetni a kolik hodin mohu odpracovat,. Bylo mi take receno, ze lekar ma narok si vyzadat muj lekarsky spis a na zaklade neho muze vystavit svuj posudek pro firmu. Musim tuto kontrolu podstoupit, a nebo ji mouhu odmitnou aniz bych prisla o rozvazani pracovniho pomeru? Pokud lekarsky posudek je nutny, mohu si ho vyzadat od lekare, ktereho si vyberu ja a ne firma (aby lekar nebyl ovlivnen ani firmou ani mnou?)A pry podle tohoto posudku rozhodne jestli si mne necha a nebo jestli se mnou rozvaze pracovni pomer.
Pokud si mne zamestnavatel necha, pry musim podepsat novou smlouvu o zkraceni uvazku ?
Velice Vam predem dekuji za Vasi odpoved a za Vasi pomoc.

Jarmila Shehu

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Shehu,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

Dobrý den,

předseda NRZP, pan Krása mi předal Váš mailový dotaz k vyřízení.

K Vašemu dotazu uvádím následující :

Po autonehodě Vám byl přiznán invalidní důchod, nepochybně se tedy Váš zdravotní stav změnil. Váš zaměstnavatel je oprávněn si vyžádat lékařský posudek, který vydá zařízení závodní preventivní péče, ve kterém bude uvedeno, zda-li máte dlouhodobou způsobilost konat dosavadní práci, případně za jakých podmínek.

Je otázka, zda-li svoje pracovní povinnosti vyplývající z Vaší pracovní smlouvy můžete nadále zastávat v plném rozsahu jako před Vaší nehodou. Vydání lékařského posudku je forma ochrany Vaší i ochrany zaměstnavatele. Není ani ve Vašem zájmu, aby jste při plnění pracovních úkolů byla jakkoliv přetěžována a nedošlo případně ke zhoršení Vaše zdravotního stavu.

Nelze ani volit nějakého jiného lékaře nebo jiné zdravotnické zařízení, k posouzení je příslušné zařízení závodní preventivní péče. Pokud toto zařízení závodní preventivní péče má vydat posudek, je jednoduší a levnější, když si vyžádá vaši zdravotní dokumentaci, než když bude provádět vyšetření a úkony, které již provedeny byly ale jiným zařízením.

 

S pozdravem

JUDr. Pavel Jungr

Poradna pro osoby se zdravotním postižením a seniory tel. 266 753 422 Poradní dny : pondělí 13.00 - 16.30 hod.

středa 14.30 - 17.00 hod.

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR Partyzánská 7, Praha 7 budova Pražské teplárenské, 3. patro, dveře č. 332