Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Krácení dovolené....?

Autor Jana
Předmět Krácení dovolené....?
Dotaz

Dobrý den,mám prosím dotaz,od 1.5.09jsem na neschopence,přičemž mi byl nyní přiznán PID,již jste mi poradil,že nejlépe je rozvázat PP dohodou...,zaměstnavateli jsem to tedy ozn.,ale volala mi p.učetní,že daně mi ještě v březnu udělá a zam.mi prý proplatí 4dny dovolené,...,nastupovala jsem do zam.1.11.08 to jsem měla nárok na 4dny dov.,od toho 1.5.09 jsem na nesch.,přičemž na výplatnici jsem měla 24dní.(před nemoc.)..,nevyčerpala jsem ani jeden den.A tady je ten dotaz,paní učetní mi totiž řekal na mou otázku,proč jen 4dny,že se to nejak krátilo...,nerozumím tomu,děkuji moc.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

Vážená  paní

  

v odpověď na váš dotaz odpovídám následující.

 

Vzhledem k tomu, že se nezmiňujete, jak byla vypořádána dovolená za rok 2008, kdy jste pracovala dva měsíce a tedy jste měla nárok na 2 dny, k celkové dovolené v roce 2009 nepřipočítávám.

Jinak podle § 223 ZP lze obecně / to proto, že žádný právní předpis neupravuje  výpočet poměrné části dovolené a tou nemoc jako omluvená absence je/, že do dubna 2009 jste získala nárok na 4/12 dovolené za tento rok. Po dobu nemoci se vám od 1.5.2009 krátila dovolená do 30.9.2009 o 1/12. Od 1.10.2009 se vám zkrátila  každý měsíc  opět o 1/12, tedy celkem o 3/12.

Z toho lze odvodit, že v roce 2009 se vám dovolená zkrátila o 4/12. Proto podle mého náhledu by jste měla mít nárok na  nikoli 4 dny dovolené, ale na dnů 8. neboť za každý odpracovaný měsíc vzniká automaticky nárok na 1/12 a u vás se pak dopočet provádí podle krácení ve smyslu shora uvedeného ustanovení ZP.

 

Tolik tedy v odpověď a jsem s pozdravem

 

JUDr. Věra Dreslerová

Poradna pro osoby se zdravotním postižením a seniory NRZP ČR

tel.: 266 753 422

e-mail: dreslerova@nrzp.cz

www.nrzp.cz/poradna

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR

Partyzánská 7, 170 00 Praha 7