Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Konec podpůrčí doby

Autor Petra Jílková
Předmět Konec podpůrčí doby
Dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, tj. dne 8.2. 2013 jsem po konzultaci s ošetřující lékařskou podala u OSSZ žádost o invalidní důchod. Tento mi zatím do současné doby ještě nebyl přiznám, kdy podpůrčí doba mi skončí dne 10.4. 2013. Podotýkám, že v době nemoci jsem zaměstnancem, kdy smlouva je uzavřena na dobu neurčitou. Jak mám prosím dále postupovat se zaměstnavatelem, neboť se obávám, že do 10.4. 2013 nebude o mém důchodu rozhodnuto. Lze podpůrčí dobu prodloužit i přes podaný návrh o invalidní důchod. Nechci podávat výpověď u zaměstnavatele sama, abych nepřišla a další případné nároky (odstupné, výše případné podpory v nezaměstnanosti apod. podotýkám, že inv. důchod požaduji přiznat od skončení výplaty nemocenských dávek. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jílková,

nejlépe je prodloužit podpůrčí dobu. Záleží na tom jaký stupeň ID Vám bude přiznán. Pokud by Vám byl přiznán III. stupeň bez dodatku, že smíte pracovat za zcela mimořádných podmínek, tak by pravděpodobně zaměstnavatel mohl okamžitě ukončit prac. poměr a to ze zdravotních důvodů. Ukončení takového prac. poměru je bez odstupného. U ostatních stupňů ID byste mohla po ukončení podpůrčí doby mohla pracovat např. na zkrácený prac. úvazek nebo přejít na lehčí práci.

S pozdravem

Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.
Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.