Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ke změně zákona o zaměstnanosti

Autor Katka
Předmět ke změně zákona o zaměstnanosti
Dotaz

Dobrý den,

navazuji na Vaši odpověď. A co když budu pracovat na půl úvazku u normálního zaměstnavatele a půl úvazku u chráněné dílny? To také ta chráněná dílna nic nedostane?

 Dále v nové změně zákona je, že pokud bude invalida pracovat přes 40 hod. týdně, tak tento příspěvěk nedostane nikdo. Kolik hodin pracujete denně  (týdně)VY?Myslím, si že mnohem více než 8 hod.

A pokud pracuji hlavou, proč bych nemohla  pracovat u více chráněných dílen? Vím, že jsou tyto podpory zneužívány, ale na druhou stranu veškeré změny znemožňují zaměstnávání PID. Teď jediné co se změní je, že všechny PID nahradí ČID, kteří pracovat moc nechtějí. Ano vláda docílý svého. Dotace nebudou tak vysoké, ale chráněné dílny, které opravdu něco vytvářejí se na trhu dlouho neudrží.

A další věcí je, že když jsem oslavila pana Kafku, který změnu navrh, jak to bude s prosazením na zdravém trhu práce, tak mi odpvěděl, že pokud chci pracovat a chráněné dílny už mě nyní nezaměstnají, tak se musím prosadit na zdravém trhu práce, ale to je nemožné. Pokud mi to tedy zdravotní stav podle všech nedovoluje. To jsme v začarovaném kruhu. Já chci pracovat, ale chráněná dílna už mě nyní nezaměstná a u normálního zaměstnavatele mě taktéž nezaměstnají. Je to pro ně problém a vidí hned že nemůžu pracovat na 100% zdravého člověka. Ale pak Kafka mi řekl, že pokud se chci prosadit, tak na 100% zdravého člověka musím. Tak co s tím?

Pokud vím, tak chráněné dílny vznikly proto, aby se jim usnadnil růst ,vývoj a udrždržení se na trhu. Dotace se dávali na zvýšené náklady a proto, že na jendo pracovní místo místo 1 zdravého jsou potřeba minimálně 3 PIDi nebo 2 ČIDi. Proto se z dotacemi začalo ne? Tím jsou spojené i zvýšené mzdové náklady, větší administrativa okolo, koordinace atd. Lidé s invalidními důchody jsou více nemocní, proto se s těmito dotacemi začalo nebo se mýlím? A takto bych mohla pokračovat dále. Touto změnou se zase ničeho nedosáhne. Jo a pokud jde o to zneužívání a o to, že pokud někteří zaměsnavatelé z tzv. chráněných dílen "berou" svým zaměstnancům část mzdy, tak na toto mi pan Kafka odpověděl, že pokud to není zákonem zakázáno ......... dál to znáte ne?

Asi Vás trochu bombarduji dotazy a námitkami a tak vůbec, ale jsem z toho všeho trochu špatná, protože nemím co se bude dít po Novém roce. Vy máte plat asi dostatečný, ale já ne. A s invalidním důchodem nevystačím. A proč bych měla být závislá na systému, když se mohu částečně o své finance starat sama, ale musí mi to stát usnadnit a né ztěžovat. Děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Katko,

změna zákona o zaměstnanosti Vám nebrání pracovat a Vy osobně samozřejmě můžete pracovat podstatně více než 40 hodin týdne. Vy pravděpodobně zcela neznáte situaci v chráněných dílnách. Institut příspěvku podle § 78 je opravdu masivně zneužíván, a to právě tím, že jeden člověk je zaměstnán v několika dílnách. Přitom všechny tyto dílny zřizuje jeden zřizovatel a on tak na jednoho člověka může dostávat příspěvek více jak 30.000,-Kč. Pokud bychom toto připustili tak pak by bylo vhodnější dávat Vám přímo 20.000,-Kč. Vy byste pravděpodobně byla s tímto příjmem spokojena a ještě by stát ušetřil. Není možné připustit, aby takovýmto způsobem byla zneužívána dobrá myšlenka. Pokud jde o částečný pracovní úvazek, lze sitauci jednoduše vyřešit. Pokud budete pobírat výplatu i s odvody nižší než 8.000,-Kč pak zřizovatel chráněné dílny dostane částku odpovídající součtu mzdy a odvodů. NRZP ČR nesouhlasí s tím, aby podpora byla snížena na 2.700,-Kč měsíčně a nesouhlasíme také s tím, aby podpora nebyla vyplácena u zaměstnanců, kterým byl přiznán příspěvek na péči ve čtvrtém stupni. Proto se snažíme zákon změnit. Jsme však zásadně proti možnosti vyplácet na jedno rodné číslo více příspěvků. Je to otevřená možnost pro odvody a zneužívání systému.

S pozdravem.

Václav Krása