Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

je nutné být vedený na ÚP k vůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění

Autor Simona Monika Hešterová
Předmět je nutné být vedený na ÚP k vůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění
Dotaz Mockrát vám děkuji za vaší odpověď.Ale ještě bych se chtěla zeptat,takže stát platí za mě sociální i zdravotní i při druhým stupni ID,nebo si ho musím platit sama.Je mi 51 let,ale za ta léta co jsem byla vedena na ÚP mi nikdy práci nenabídly,jen motivační kurzy a ty jsem vždy absolvovala a když nabídly tak to bylo pro mě nedostupné a do práce mě nikdo nevzal.Tak jak jsem již psala,že se částečně pohybují o berlích a částečně jsem na vozíku,záleží jak mi nohy dovolí se pohybovat.Žiji sama a finančně na tom nejsem moc dobře,takže si nemůžu ani nemám z čeho si šetřit k ke starobnímu důchodu.Na ÚP mi často vyhrožovaly,že mě vyhodí,ale problém byl v tom že nevěděly za co by mě mohly vyloučit,protože neměly důvod a neměly za co.Vše beru vždy poctivě a své povinnosti jsem vždy splnila.Mě by spíš zajímalo jestli za mě stát platí sociální i zdravotní,aby se jednoho dne nedostala bydlet na ulici.Jsem těžce nemocná,proto se na toto ptám.Žijí jen z druhého stupně ID a dostávám peníze na mobilitu a příspěvek na bydlení.Teď jsem žádala o příspěvek na péči,nebo si do obchodu nezajdu a nic neunesu,ale jestli mi to uznají nevím.Žiji sama,ale mám kamaráda,kterému moje situace není lhostejná a zato si toho moc vážím.Jednou jsem volala na Českou Správu Sociálního zabezpečení a ptala jsem se jak je to ÚP.Ptala se mě na věk a pak mi řekla,že se mám na úřad vrátit až mi bude 55 let.U nás na Novojičínsku to chodí tak,že když se požádá o důchod,tak vás nevolají k jednání,takže je rozhodnuté a vám dojde jen doporučený dopis.Což mě velmi vadí,nebo tak posudkový lékař zničí spousty lidem životy.Já byla tak hloupá,že jsem se neodvolala,když mi lékař jasně napsal a požádal o plný důchod,že nejsem a nebudu nikdy výdělečně činná,že můj potenciál je vyčerpaný a mám těžké poškození nervové soustavy a mozku.Vím že je to moje chyby,ale ten den jsem dostala asi tři dopisy a já to přehlédla.Na víc mám autistický syndrom.Takže teď nevím jak se k tomu postavit.Je možné mi odpovědět na tento dopis.Moc děkuji s pozdravem Simona Monika Hešterová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hešterová,

při pobírání ID jakéhokoliv stupně stát hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění hradí jenom první rok v evidenci ÚP u I. a II. stupně ID. U III. stupně platí nejen zdravotní pojištění, ale doba pobírání ID je počítána jako náhradní doba pro účely starobního důchodu, takže sociální pojištění není třeba platit.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji