Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

jak je to prosím s těmi písmenky a,b

Autor šárka romanidisová
Předmět jak je to prosím s těmi písmenky a,b
Dotaz


Dobrý den,
potřebovala bych vědět, zda člověk, který pobírá plný invalidní důchod (svalové postižení)může být současně zaměstnán v pracovním poměru na dobu neurčitou nebo musí jít o práci jen na dobu určitou.
Děkuji za odpověď. H. Minksová

Odpověď
Dobrý den paní Minksová,
podle vyjádření ČSSZ výše výdělku plně invalidního občana není současnou právní úpravou nijak omezována. Plný invalidní důchod, ať již občana plně invalidního dle § 39 odst. 1. písm. a) nebo dle písm. b) zákona 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, není nijak krácen ani z důvodu výše příjmů, ani z důvodu délky pracovního úvazku, ani v souvislosti s procentní mírou poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti.
Volba úvazku je jen na Vás a zaměstnavateli.

Dobrý den, toto jsem našla na Paragrafiku a moc bych chtěla vědět jak to opravdu je.Přece se píše, že ten kdo má  PID podle písmene a, může pracovat velmi omezeně, spíše raději vůbec. Už tomu nerozumím.Prosím vysvětlete nám to.Moc děkuji za všechny PID

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Romanidisová,

zákon opravdu nestanoví žádné omezení pracovních aktivit u příjemců invalidních důchodů. Ovšem při kontrole orgány ČSSZ dochází často k odejmutí PID, které byly přiznány na základě poklesu pracovních schopností o více než 66 %. To jsou PID vyměřené podle § 39, odst. 1, písm a). Pokud totiž příjemce tohoto PID plně pracuje, tak orgány ČSSZ logicky dojdou k rozhodnutí, že pokles pracovních schopností nebyl tak velký. Jiná je situace u PID podle § 39, odst. 1, písm b). Tento důchod je přiznán pro  trvale zhoršené životní a pracovnní podmínky. Tam skutečně není pracovní aktivita problémem.

S pozdravem Václav Krása