Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchody

Autor Zuzka
Předmět invalidní důchody
Dotaz

Dobrý den pane Kráso, můj muž má již několik let přiznaný plný invalidní důchod (chronický únavový syndrom potvrzen laboratorními výsledky). Po změně od 01.01.2010 mu bylo zalán dokument, kde tento PID přešel na invaliditu 3.stupně. Jaké bylo naše překvapení, když nyní v březnu byl pozván na LPS a bylo mu sděleno, že tato nemoc(sysndrom) již není zařazena v tabulkách a že podle současných kriterií je v tabulce pod imunodeficitem, ale těžko dosáhne už jen na i.stupeň. Tzn, že po ochranné lhůtě 12-ti měsíců mu přestane být vyplácen důchod, zůstane mu ZPS, ale s touto nemocí těžko někde sežene práci. Za prvé fyzicky ani psychicky by to nezvládl a za druhé má povinnost ze zákona ohlásit, že je držitelem ZPS a když řekne svoji diagnozu, tak ho nikdo nezaměstná ani jako hlídač. Takže máme rok na to, abychom něco vymysleli, ale CO? Půjde na úřad práce ? Dostane nějakou podporu na 6 měsíců a co potom ? Můžete mně poradit? tato nemoc není přijemná, únava, bolesti kloubů a všechny věci kolem nedávají možnost se věnovat plně pracovnímu procesu. Proč současná ktriteria tuto nemoc vyškrtla, když je jinak uznaná v mezinárosním seznamu nemocí? I WHO ji uznává. Děkuji za odpověď a případnou pomoc, Zuzka K.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Zuzko,

v případě, který popisujete je velice těžké poradit co dělat. Doporučuji Vám, aby Váš manžel po obdržení rozhodnutí o odebrání ID III. stupně podal námitku. Námitka se podává na ČSSZ a to prostřednictvím pracoviště sociální služby, které rozhodovalo. Pokud by neuspěl, tak může použít institut správní žaloby, která se podává ke krajskému úřadu. U správních žalob se neplatí žádný poplatek. Jinou možnost  jak Vám poradit bohužel nemám. Pokud se domníváte, že únavový syndrom je ve světě uznáván jako důvod k přiznání invalidity, bylo by možné napadnout vyhlášku 359/2009 Sb., o posuzování míry invalidity. Stížnost k ústavnímu soudu však musí předcházet všechny jiné kroky, které může občan využít než se obrátí na Ústavní soud.

S pozdravem

Václav Krása