Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod x Státní správa

Autor Alena Nová
Předmět Invalidní důchod x Státní správa
Dotaz Vážený pane Kráso, prosím Vás o radu. Jsem v invalidním důchodu II.stupně, který jsem po dlouhých tahanicích a správní žalobě podané u soudu,vyhrála. Nicméně o práci jsem přišla bohužel stejně. Mé postižení není nijak viditelné, avšak po předchozích špatných zkušenostech už se bojím říci, že mám důchod, vše je v pořádku, dokud to nezjistí a po té můj pracovní poměr skončí nebo když to řeknu rovnou, nezaměstnají mne vůbec. Je mojí povinností zaměstnavateli při nástupu do pracovního poměru toto oznámit a dokládat listinami od OSSZ můj přesný zdravotní stav a posudek o invaliditě? Pracovala jsem jak na zkrácený úvazek, tak na plný. Je možné pracovat jako státní úředník s II. stupněm invalidity? Doufám, že tímto zákon o státní službě nijak neporušuji, nebo se mýlím? Děkuji moc za odpověď, s pozdravem Nová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Nová,

skutečnost, že jste příjemcem invalidního důchodu musíte svému zaměstnavateli sdělit, a to proto, že on na Vás může uplatnit slevu na dani. Nemusíte mu dávat listinu o Vašem zdravoptním stavu, ale vzhledem k tomu, že každý zaměstnavatel je povinnen mít závodního lékaře, který dává stanovisko, zda přijímaný pracovník může ze zdravotních důvodů vykonávat práci, na kterou se hlásí, tak stejně se nevyhnete tomu, abyste minimálně závodnímu lékaři dala k dispozici zdravotní dokumentaci. Zaměstnavatel se tudíž legálně dostane k Vašemu zdravotnímu stavu.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji