Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod l. stupně

Autor Stehlíková Marie
Předmět invalidní důchod l. stupně
Dotaz

Dobrý den, prosila bych o odpověď, zda při invalidním důchodu prvního stupně mohu pracovat na plný úvazek bez toho, že by mi byl odebrán tento důchod. Celý život jsem pracovala jako administrativní pracovnice (mzdová účetní), od roku 2007 jsem pobírala ˇCID, poté plný a nyní důchod l. stupně.

V současné době pracuji v chráněné dílně, mzda za 8 hodin je 6OOO,--hrubého, normy takřka nesplnitelné (za ty by měly být odměny od 400 do 800,- Kč měsíčně, při splnění docházky (bez propustek k lékaři, dovolené, nemocenské) příplatek 150,-- Kč. Pracujeme v jedné dílně zatím asi 10 osob, mají nyní od 1.8. nastupovat další, celkem by zde mělo pracuvat 20 osob, nevyhovuje, což ta dílna není problém, ale problém mi připadá 1 společné WC pro muže i ženy, 1 společná umývárna( má 2 umyvadla, což by se dalo) a společná šatna, která je uprostřed objektu, chodí se z ní do kanceláře, dílny, WC, umývárny, je zde hladní vchod, uprostřed šatny jsou složeny hotové i nehotové výrobky, což je dle mě nevyhovující. Člověk, který byl zvyklý téměř celý život pracovat a rád by pracoval i nadále, musí ve stáří (je mi 55 let,) pracovat za těchto podmínek a za téměř směšný plat. Můj důchod je nyní cca 5600,-- Kč měsíčně.

Děkuji Marie

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Marie,

při pobírání ČID I. stupně nemáte žádné omezení v pracovní činnosti. Pokud jde o pracovní podmínky, doporučuji Vám se obrátit se stížností na Váš oblastní inspektorát práce, který sídlí v každém okrese.

S pozdravem Václav Krása