Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod II. stupně a ŽL

Autor Kateřina
Předmět invalidní důchod II. stupně a ŽL
Dotaz Dobrý den pane Kráso, potřebovala bych poradit a proto se na Vás obracím. Jsem v ID II. stupně a již rok a půl jsem bez práce. Práci nemohu nikde sehnat a tak jsem se rozhodla, že bych si mohla zařídit ŽL a pracovat jako OSVČ - doučování angličtiny a vedení účetnictví. Ovšem než udělám zásadní kroky, chtěla jsem se zeptat Vás, jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění. Slyšela jsem, že pokud jsem v ID odvádí toto za mne stát nebo ČSSZ ( teď nevím přesně ), zkrátka, že po dobu ID nemusím soc a zdr pojištění platit. Je to pravda? Na ÚP mi řekli, že pokud bych začala pracovat na ŽL, nemohla bych být již v evidenci, tomu rozumím. Ale nevím, zda se vyplatí mít ŽL a nebo stále shánět práci na a být evidovaná na ÚP. ? Prosím Vás tedy o radu. Předem Vám děkuji za Vaši odpověď S pozdravem Kateřina

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kateřino,

pokud budete OSVČ, tak musíte platit minimální pojištění na zdravotní a sociální pojištění, tak jako každá OSVČ. Je samozřejmé, že byste nemohla být v evidenci ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Pokud je osoba v ID, platí zdravotní pijištění stát, ale sociální pojištění není placeno.

S pozdravem Václav Krása