Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod a renta

Autor Petr Gertner
Předmět Invalidní důchod a renta
Dotaz Dobrý den, od listopadu loňského roku pobírám rentu a jsem veden na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Chtěl bych si požádat o invalidní důchod, ale dozvěděl jsem se, že při přiznání invalidního důchodu bych dostával méně peněz. Z renty by mi odečetli invalidní důchod a ve výsledku bych na tom byl finančně stejně ať mám důchod nebo ne. Napište mi prosím, jestli se toto tvrzení zakládá na pravdě nebo ne. Děkuji. Gertner Petr

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Gertnere,

skutečně je tomu tak, že pokud budete pobírat invali´dní důchod, tak jeho výše bude odečtena z renty. Na druhou stranu, jako invalidní důchodce jste sociálně i zdravotně pojištěn, což jako rentiér nejste a musíte si platit sociální a zdravotní pojištění. Pokud jej neplatíte, je to chyba, protože evidence na ÚP je pouze po určitou dobu, kdy je Vám pojištění hrazeno. U lidí do 55 let je to jeden rok, u lidí nad 55 let jsou to tři roky.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.