Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod a práce v chráněné dílně,minimální mzda od roku 2017

Autor Patrick
Předmět Invalidní důchod a práce v chráněné dílně,minimální mzda od roku 2017
Dotaz Dobrý den, je mi 23 let a pobírám invalidní důchod III.stupně(důchod z mládí)jsem po DMO s kombinovaným postižením.Nyní jsem dostal nabídku na zaměstnání v chráněné dílně pro postižené s 6-ti hodinovým denním zkráceným úvazkem.Rád bych si přivydělal a dostal se mezi lidi.Obavám se však,aby mi nebyl pokud nastoupím do tohoto zaměstnání v budoucnu komisí , při posuzování mého zdravotního stavu odebrán, či snížen stupeň inv.důchodu,který nyní pobírám.To bych velmi nerad.Praktický lékař mi tuto práci doporučil a schválil,že ji mohu vykonávat.Bojím se ovšem nastoupit,po tom co slyším negativního,jak se odebírají důchody postiženým a jak stát šetří na postižených.Co by jste mi doporučil ze své zkušenosti?Nastoupit,či nenastoupit? Druhý dotaz se týká navýšení minimální mzdy pro invalidní důchodce od roku 2017.Z jednání, které se nyní vedou ve vládě a jednání tripartity...Srovná se od příštího roku dle Vás minimální mzda pracujících,pobírajících inv.důchod na úroveň zdravých pracujících občanů??Vím, že jednání stále probíhají a vím o tom, že paní Šabatová podala návrh na Ustavní soud na zrušení diskriminačního zákona o minimální mzdě.Rozhodnutí US bude ovšem trvat dlouho.Co si o tom myslíte?Děkuji za odpověď a přeji Vám hodně úspěchů a vše dobré!

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Patriku,

pokud jde o Vaše zaměstnání, můžete bez obav tuto práci přijmout, protože i invalidity z mládí byste neměl chodit na kontroly míry invalidity. U tohoto druhu ID není nějaké omezení pracovní činnosti. Pokud jde o minimální mzdu tak se to netýká ombudsmanky. Ta pouze konstatovala, že rozdílná minimální mzda je v rozporu s ústavou, což vědí všichni. Ombudsmanka nemůže podávat ústavní stížnost. O minimální mzdě teď jednám jako předseda NRZP ČR. Věřím, že to nakonec dopadne dobře a od 1. 1. 2017 bude stejná minimální mzda i pro příjemce ID. Můžete tomu pomoci i Vy tím, že napíšete dopis předsedům koaličních stran, že požadujete rovnou minimální mzdu. E-mailové adresy najdete na www.psp.cz.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz