Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod a možnost pracovního zařazení

Autor Jitka
Předmět Invalidní důchod a možnost pracovního zařazení
Dotaz

Přeji dobrý den a mám následující dotaz,

     vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsem byla nucena podat žádost o invalidní důchod.Do této doby jsem byla vedena jako "Osoba zdravotně znevýhodněná"to ale od 1.1.2012 neplatí.Vím,že se invalidita dělí na 3stupně,podle výše postižení a omezení.Zajímalo by mne,zda se při jednotlivých stupních ČID může pracovat a na kolik hodin,a hlavně zda při přiznání ČID at již polovičního nebo plného se mnou zaměstnavatel rozváže pracovní poměr.

     Moc děkuji za odpověd na kterou budu netrpělivě čekat.Díky Jitka

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jitko,

při ID I. a II. stupně není nějak zvláště omezena pracovní aktivita. Zaměstnavatel by s Vámi neměl rozvázat pracovní poměr pokud byste pacovala na stejné pracovišti, ale třeba na méně hodin. Případně Vám může nabídnout jiné pracovní uplatnění. Pokud však nemůžete vykonávat původní zaměstnání a zaměstnavatel nemá pro Vás jinou práci, může Vás propustit a nemáte nárok na odstupné. V případě důchodu III. stupně, můžete pracovat přibližně pouze na jednu třetinu úvazku, pokud Vám není přiznán důchod podle § 39, odst. 4, písm. f), kdy můžete pracovat jen za mimořádných pracovních podmínek.

S pozdravem Václav Krása