Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod

Autor Dáša
Předmět invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den, nyní mám ČID ( vzozená oboustraná luxace kyč. kloubů a skoliosu páteře - vrozené ).  Důchod pobírám asi 10 let a to částku 4 600,- Kč. Nyní jsem na ÚP.  Jelikož se mi stav stále zhoršuje jsem nucena jít na operaci - totální androprotéza u obou kyčelních kloubů ( postupně, s nějakým rozmezím ), kde by mi měla být jedna noha navíc ještě prodlužována aby se nadále neshoršovala skolioza páteře. Poté bych měla nastoupit do plného invalidního důchodu ( možná jen na čas ale  to uvidíme ) . proto bych se chtěla zeptat:

Jak zjisti výpočet plného invalidního důchodu ( nyní mám částečný 4 600,- ).

A zda by byla možnost př plném inv. důchodu mít svoji živnost ( výroba drobných dárkových předmětů: vyšívání, háčkování ........ ).

Děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Dášo,

PID se vypočítává na základě příjmů s přihlédnutím ke všeobecnému vyměřovacímu základu. Je to složitá věc a nejlépe je obrátit se na OSSZ. Pokud jde o Vaší živnost, je situace složitá. Při pobírání PID by asi byl problém, abyste měla živnost. Pouze v případě, že by Vám byl přiznán ID III. stupně podle § 39, odst. 4, písm. f) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. To znamená, že byste měla v rozhodnutí ustanovení, že můžete pracovat za zcela mimořádných pracovních podmínek.

S pozdravem Václav Krása