Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod 2.stupně

Autor Marcela
Předmět invalidní důchod 2.stupně
Dotaz Dobrý den, 12 let jsem pobírala plný invalidní důchod, loni mi byl vyměřen důchod 2.stupně. Nikde nepracuji. Platí za mne soci.i zdrav.pojištění stát? Měla bych se nahlásit na Úřadu práce? ( U Posudkovém komise mi bylo řečeno, že to je pouze na mém uvážení). Pokud bych se nechala zaměstnat "na dohodu" na 8hod týdně, nebo na poloviční úvazek do 20hod týdně, musel by za mne pak platit soc. nebo zdrav. pojištění zaměstnavatel? Za odpověď děkuji.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Marcelo,

v každém případě jste se měla příhlásit na ÚP jako uchazečka o zaměstnání. Podle Vašeho věku by Vám byly počítány do nároku na starobní důchod 1 až 3 roky. Zdravotní pojištění za  Vás platí stát. Pokud budete zaměstnána na normální pracovní smlouvu a na kratší úvazek, budete si platit zdravotní a sociální pojištění ze mzdy a práce Vám bude počítána do odpracované doby na nárok do starobního důchodů.

S pozdravem Václav Krása