Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod 2.stupně

Autor Vevera ivan
Předmět invalidní důchod 2.stupně
Dotaz

Pobíral jsem plný invalidní důchod, nyní mi to změnili na důchod 2. stupně který mi bude vyplácen od března 2011.Od října jsem hlášen na pracovním úřadě. Je mi 58 let a pracuji od 18 let. Zatím mi nikdo nebyl schopen odpovědět na to

1) jestli si mám při 2.stupni invalidity ještě platit sociální a zdravotní, aby se mi počítali roky na důchod když už mám stejně odpracováno více než 32 let

2) jestliže dovrším  věku pro odchod do normálního důchodu, jestli mi zůstane tato ubohá  dávka dle 2 stupně invalidity, nebo mi bude znovu vypočten řádný důchod dle odpracovaných let?

3) jak dlouho budu na úřadu práce v případě, že mi nenajdou práci než mne vyřadí z evidence?

4) mohu si najít alespoň přez léto brigádu )dohoda o provedení práce) ?

Děkuji moc za odpověď Vevera

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Vevero,

při dovršení věku nároku na starobní důchod Vám bude samozřejmě bude vypočten řádný starobní důchod. Zdravotní pojištění platit nemusíte, protože za příjemce II. stupně jej platí stát. Vzhledem k vašemu věku Vám budou počítány 3 roky, které budete v evidenci ÚP jako řádně odpracované do nároku na starobní důchod. Po těchto 3 letech Vám již nic započítáváno nebude. V evidenci ÚP můžete být déle než tři roky. Pokud si najdete nějakou brigádnickou práci, budete vyřazen z evidence ÚP jako uchazeč o zaměstnání a nejdříve můžete být opětovně zařazen až po půl roce zaměstnání.

S pozdravem Václav Krása