Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Iveta Sochrova
Předmět Invalidní důchod
Dotaz Dobrý den,mám dotaz na invalidní důchod. Jsem zaměstnána v Domove pro seniory. Nyní už sedm měsíců na pracovní neschopnosti teď mě zapsali do registru čekatelů TEP kolenní kloubů. Řekli mi že budu nejméně rok čekat na výměnu kloubů. V zaměstnání jsem se dozvěděla že pro mě žádnou náhradní práci nemají. Obvodní lékařka mi řekla že budeme žádat o částečný invalidní důchod. Mohu si k částečnému invalidnímu důchodu privydelat? A když pro mě v zaměstnání nemají náhradní práci mám nárok na odstupné? Pracuji na pozici pracovník přímé obslužné práce. Děkuji za odpověď. Přeji krásný den Sochrova Iveta.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Sochrová,

 samozřejmě, že o částečný invalidní důchod si můžete požádat. Žádost se podává na okresní správu sociálního zabezpečení. Nevím však jak dopadnete. Pokud jde o ukončení pracovního poměru, myslím si, že by bylo nejlépe, pokud byste se se zaměstnavatelem dohodla, aby Vás ponechal v zaměstnaneckém poměru a neukončoval Vám pracovní vztah kvůli nemoci. Pokud se tak stane, tak se hned musíte přihlásit na Úřad práce jako uchazečka o zeměstnání, abyste měla placené zdravotní pojištění, a aby Vám doba byla započítávána jako náhradní doba pro účely starobního důchodu. To vše samozřejmě platí pokud již nemáte pracovní neschopnost. Pokud zatím máte pracovní neschopnost a pobíráte dávky v nemoci, tak Váš zaměstnavatel nemůže nic jiného dělat než počkat až budete zdravá.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji