Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod

Autor Iva Papežová
Předmět invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den,mám takový dotaz.Moje kamarádka má po operaci krční páteře ,ale ani po operaci se její stav nezměnil a stále má veliké bolesti.Na můj dotaz proč si nezažádáo invalidní důchod,mě bylo vysvětleno,že nemá nárok.Dostala částečný invalidní důchod.Pak přijdu do jedné prodejny obuvi,kde stojí na plný úvazek paní,která je po celý den na nohách,trpí ucpáváním cév  a problémy s páteří a od ní se dozvídám,že je v plném invalidním důchodu.Nemohu to pochopit,protože jsem na podobné prodejně byla zaměstnaná a vím,že to je zátěž na nohy.Ptám se jak je to tedy vůbec možné,že pokud pobírá někdo plný invalidní důchod,že může vykonávat práci na plný úvazek a nikomu to nevadí.Připadá mě to trochu nezpravedlivé.Děkuji,přeji pěkný den.Papežová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Papežová,

v našem zákonodárství jsou dva druhy invalidních důchodů. Jeden invalidní důchod pro trvale zhoršené životní a pracovní podmínky. Tento důchod umožňuje trvalou výdělečnou činnost bez omezení přijmu. Druhý druh invalidních důchodů je poskytován osobám, které jsou chronicky nemocné. U těchto důchodů není dovolena trvalá pracovní činnost, a to proto, že zaměstnání má okamžitý vliv na zdravotní stav pojištěnce. Konkrétně tato ustanovení upravuje zákon č. 155/1995 Sb., § 39 odst. 1 písm. a) a písm. b) zákona o důchodovém pojištění.

 

S pozdravem.

Václav Krása