Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod - pracovní poměr

Autor Daniela Štadlerová
Předmět invalidní důchod - pracovní poměr
Dotaz

Dobrý den, v lednu letošního roku mi byl přiznán invalidních důchod I. stupně. Byla jsem po operaci rok v pracovní neschopnosti. Pracovní neschopnost mi končí a mám nastoupit do práce na částečný úvazek, zaměstnavatel je na to ochoten přistoupit, ale nevím jaké mohu mít další požadavky na zaměstnavatele ohledně mzdy, přidělené práce. Mám napsáno od posudkové služby, že mohu vykonávat soustavnou pracovní činnost s podstatně menšími nároky na tělesné a duševní schopnosti. Pracuji ve školství v administrativě a jak jsem se dočetla, tak minimální mzda je osob se zdravotním postižením nižší. Pokud po mne budou chtít práci v podstatě jako dřív a budou mi chtít dát nižší mzdu (samozřejmě počítám se snížením díky méně odpracovaným hodinám), tak jak se bránit. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Štadlerová,

především od letošního roku již neplatí, že minimální mzda je u příjemců ID nižší. Toto ustanovení se nám podařilo zrušit. Jinak zaměstnavatel Vás nemůže ve mzdě nijak diskriminovat oproti jiným pracovníkům proto, že pobíráte ČID. Kdyby k tomu došlo, můžete podat stížnost na inspekci práci.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl/a Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.