Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní a starobní důchod

Autor Vokurka
Předmět invalidní a starobní důchod
Dotaz Zdravím Vás a přeji hezký den.Omlouvám se,že Vás obtěžuji,ale mám tento dotaz: Manželka má ČID 2.stupně ( výše důchodu ccr. 5.500 Kč/měsíčně ) a zároveň je OSVČ ( 4 hodiny denně-roční výdělek ccr. 40.000 Kč ).Pojistné na sociální pojištění při tak malém výdělku platit ze zákona nemusí.A také ho prozatím neplatí,protože by ji zbylo minimum. ČID má natrvalo. Jak to bude až nastane čas ke starobnímu důchodu ? Pokud by třeba platila 500/Kč měsíčně na dobrovolném pojištění,bude mít poté větší důchod?Před časem většina živnostníků obdržela dopis od MPSV,aby si platila vyšší pojistné než ccr.1.900 Kč,nebo budou mít minimální důchod.Takovou-to částku bohužel platit nemůže. Nemohu na internetu najít odpovědi na tyto otázky. Děkuji za odpověď Vokurka

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Vokurko,

jako příjemce ID II. stupně je Vaše manželka zdravotně pojištěna, ale není sociálně pojištěna. To znamená, že při minimálním výdělku do 67.000 Kč ročně nemusí platit ani jedno pojištění. Je tu však problém s tím, že při neplacení sociálního pojištění jí nejsou počítány roky nároku na starobní důchod, ale hlavně by jí zůstal velmi nízký důchod. Proto bych Vaší manželce doporučil, aby si minimální sociální pojištění platila, a to důchodové pojištění, nikoliv nemocenské či podporu v nezaměstnanosti.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji.