Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidita 1.stupně a práce na plný úvazek

Autor Michal
Předmět Invalidita 1.stupně a práce na plný úvazek
Dotaz Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jestli při nástupu do nového zaměstnání, může závodní lékař při vstupní prohlídce tvrdit, že invalidní důchod 1.stupně není dar od státu, a z tohoto jediného důvodu mi do posudku napsat, že smím dělat jen na 0,7 a ne na plný úvazek? Až prý o důchod přijdu tak mám přijít znovu. Podotýkám, že 4 předchozí lékaři s tím neměli žádný problém a bez problémů jsem na plný úvazek pracoval. Zdravotní omezení, které mám mi nijak nebrání nabízenou práci vykonávat. Můžu se vůbec nějak bránit? Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Michale,

závodní lékař nemá právo stanovit rozsah pracovního úvazku vzhledem k Vaší invaliditě. Má pouze posuzovat, zda jste schopen ze zdravotních důvodů schopen vykonávat konkrétní práci. je pravdou, že při pobírání ID I. stupně se předpokládá, že člověk vykonává lehčí práci, nebo i práci na méně hodin. Pokud však chcete pracovat na plný úvazek, tak by Vám neměl nikdo bránit. přiznám se, že nevím jakým způsobem byste se proti rozhodnutí závodního lékaře měl bránit. Snad jedině u vedení Vašeho zaměstnavatele. Případně si nechat udělat nějakou revizní prohlídku, ale nejsem si jistý zda to má nějakou relevanci.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji