Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidita 1st, zkrácený úvazek, práce přesčas

Autor Markéta Gregorová
Předmět Invalidita 1st, zkrácený úvazek, práce přesčas
Dotaz Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit o radu. Nastoupila jsem zdravá po mateřské dovolené na zkrácený úvazek 6 hod/denně. Po prodělané operaci TEP pravé kyčle mi zůstala delší noha o 5cm. Z tohoto důvodu jsem zkrácený úvazek neměnila a byl mi přiznán ID 1. stupně. Na našem pracovišti se nikdy nezohledňovalo, zda máte či nemáte zkrácený úvazek. Pracuji v kanceláři. Bohužel s přibývajícími zdravotními potížemi (bolesti zad, kolene i operované nohy) přestávám denní přísun práce v 6hod prac. době stíhat. Jsem nucena zůstávat na tzv. nedobrovolné přesčasy, což mi působí zdravotní komplikace. Neustále jsem ve stresu, protože svou práci včas nejsem schopna stihnout. Nadřízený mi dokonce sdělil, abych si setrvání na pracovišti řádně promyslela, protože práce bude čím dál víc a vidí, že mě to stresuje. Množství přidělené práce nejsem schopna ovlivnit ani nikomu předat k dodělání,jsem nucena ji odbavit v určitém čase. Má můj nadřízený na tento postup právo? Mám sníženou pracovní schopnost o 35% a zaměstnavatel na mě pobírá příspěvek. Můžete mi, prosím, poradit, jaké mám možnosti a jak se případně mohu bránit?

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Gregorová,

to je velmi složitá věc. Samozřejmě, že zaměstnavatel by měl zohlednit Váš zdravotní stav a on ho vlastně zohledňuje tím, že Vám umožňuje pracovat na zkrácený pracovní úvazek. Samozřejmě, že by měl množství práce přizpůsobit také zkrácenému pracovnímu úvazku. Asi by bylo nejlépes ním o tom jednat, aby si uvědomil, že zkrácený úvazek neznamená, že vykonáte množství práce jako na plný úvazek. Pokud se s ním nedohodnete, asi bude lépe hledat jiné zaměstnání. Doporučuji Vám zajímat se o nové zaměstnání co nejdříve, protože je zřejmé, že od příštího roku začne stoupat nezaměstnanost a vhodné zaměstnání se bude hledat obtížněji.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.