Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidita 1. stupně a dohoda o pracovní činnosti

Autor Jana
Předmět invalidita 1. stupně a dohoda o pracovní činnosti
Dotaz

Dobrý den,

pracuji dvakrát týdně normálně na zkrácený úvazek a mám invaliditu 1. stupně. Kdybych si našla ještě brigádu na dohodu o pracovní činnosti, musím doplácet zdravotní a sociální ? Četla jsem, že z výdělku pod 2500 se sociální a zdravotní nestrhává, a při vyšší částce to strhává zaměstnavatel. Platí to i při invaliditě 1. stupně ? Můžu si na jeden den přivydělat 12 hodinovou směnou, aniž by mi vzali důchod ?

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

při pobírání ID I. stupně nejste nijak omezena ve Vašich výdělcích a pracovní aktivitě. Odvody sociálního a zdravotního pojištění se neprovádějí u dohod o provedení práce do výše 10 000 Kč, ale musí se jednat o krátkodobou práci. V případě jiné smlouvy se neprovádí srážka pojištění, pouze v případě, že roční příjem z pracovní činnosti nepřesáhne určitou hranici. V současné době to je asi 67 000 Kč. Protože však máte i jiné zaměstnání, tak z hlediska daňového a pojistného se příjmy sčítají. Vy sama si můžete uplatnit slevu v ročním daňovém přiznání z důvodu invalidity.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu http://www.vaclavkrasa.cz/. Děkuji.