Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID pro syna deprese 2

Autor Slámová
Předmět ID pro syna deprese 2
Dotaz Dobrý den, kopíruji znovu dotaz, který prý už jste zodpověděl, ale odpověď se nezobrazuje: žádali jsme v r. 2017 pro syna(19 let) o invalidní důchod, diagnoza Lehká mentální retardace. Důchod nebyl přiznán s odůvodněním mimo jiné, že "se jedná spíše o slaboduchost a že invalidizování chlapce by vedlo k sociální izolaci". Syn po roce nastoupil do práce, kde vydržel necelý rok, ale s velkými obtížemi (soustředění, měření, hluk, sociální fobie) - bolesti hlavy apod. Nakonec v prosinci 2018 řekl, že do práce už nechce, že se raději zabije, toto tvrzení opakoval několik dní. Šli jsme na pohotovost a k psychiatrovi, ten diagnostikoval středně těžkou depresi a nasadil Mirtazapin Sandos-syn je užívá už skoro dva měsíce, je stále skleslý, unavený, uvědomuje si, že by měl pracovat, ale že to nezvládne. Je v evidenci UP, ale podporu nepobírá, protože mu chybělo odpracovat 14 dní. Nyní budeme podávat žádost o ID znovu. Finanční jistota by mu poskytla klid po nějakou dobu, než bude schopen nastoupit někam na zkrácený úvazek a zřejmě za min. mzdu, což ho neuživí. Ptala jsem se posudkového lékaře, jaká je šance, že důchod dostane, řekl, že diagnoza je indikací, ale pak řekl pochybovačně "Mladý člověk a důchod...?" Tedy zřejmě nepochopil, že syn už je tak izolován svým stavem a to, že dostane důchod neznamená, že zůstane sedět doma, on pracovat chce, ale není vhodné místo a nikdy nedosáhne výdělku jako zdravý člověk. Má přiznaný status OZZ s trvalou platností, ale to je pouze výhoda pro zaměstnavatele v podobě dotace. Fin. podpora pro tuto kategorii OZP není žádná. Co si o tom myslíte, má nárok na důchod a když ho neuznají, co máme dělat dál? Antidepresiva jsou na dlouho a nemusí ho vyléčit úplně. Děkuji předem za váš názor. Slámová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Slámová,

na tento dotaz si vzpomínám. Souhlasím s Vámi, že je dobře požádat o invalidní důchod. Je však nutné, aby Váš syn alespoň něco dělal, protože po roce evidence na ÚP přestane být sociálně pojištěn. To znamená, že evidence na ÚP se mu nebude počítat do náhradní doby na získání důchodu. Doporučoval jsem Vám, abyste se pokusili sehnat zaměstnání u zaměstnavatele zaměstnávajícího více než 50 % OZP. Pokud má Váš syn status OZZ, tak na něj takový zaměstnavatel může dostat až 6000,- Kč měsíčně dotace. Je to jakási jistota v případě, že by synovi opět nebyl přiznán ID.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.