Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID nebo simulant

Autor Sandra
Předmět ID nebo simulant
Dotaz Dobrý den pane Krása, nějak mi toto všechno mozek nebere. Na různých stránkách čtu hodně příspěvků typu: mám PID cítím se dobře, chci si přivydělat - odpověď na jeho otázku pak zní: práce v PID i ČID není nikterak omezena. Toto přece nemůže být pravda, pokud, někdo pobírá PID tzn.je mu dána 70% míra poklesu soustavné výdělečné činnosti, takže pokud mi selský rozum říká mohl by si maximálně vydělat zbylých 30%. On je ale schopen si vydělat až 100% při PID. jE TOTO VŮBEC MOŽNÉ. JE TEN ČLOVĚK OPRAVDU NEMOCNÝ, nebo si to jenom "šikovně vyběhal". Díky těmto zřejmě "simulantům" přijdou o ID LIDÉ, KTEŘÍ HO OPRAVDU POTŘEBUJÍ A jsou opravdu nemocní. KDY UŽ S TÍMTO NĚKDO NĚCO UDĚLÁ, aby zdraví lidé nežili z peněz, které právem patří nemocným. A aby se ID "zodpovědněji" přidělovaly těm, kteří vzhledem ke svému neuspokojivému zdravotnímu stavu na ně mají nárok. DĚKUJI ZA POCHOPENÍ.S pozdravem SANDRA 10.12.2008 20:16, Karel Vážení vůbec nerozumím pojmu invalidní důchodce - v mém okolí je asi pět lidí v rozmezí 37-55 let z toho polovina má částečný a ostatní pln.inval.důchod.Všichni s námi jezdí každý rok dvakrát za zimu na lyže do Alp a každý víkend do českých hor,v létě pořádají tenisové a golfové turnaje a sami se těchto aktivit zůčastňují.Nechápu nechápu -může mi to někdo objasnit.Dík Karel -zaměstnanec adrenalin.cest.kanceláře.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Karle,

u ČID je možné si skutečně normálně vydělávat. Dříve výdělková činnost byla omezena. ČID je nízký a proto by nestačil k živobytí. ČID je přiznáván osobám, které mají velmi omezený výběr zaměstnání vzhledem k svému zdravotnímu stavu. Zpravidla si také podstatně méně vydělají. Často nemohou pracovat na plný úvazek.

U PID je pracovní aktivita výrazně omezena. Pouze u skupiny příjemců PID, kteří mohou pracovat za zcela mimořádných podmínek není omezena výdělečná činnost, a to proto, že potřebují mimořádné pracovní prostředí - upravené prostředí, asistenci a podobně. Jejich vlastní náklady na dopravu, zaplacení asistenta a podobně defacto snižují jejich příjem. Šance, že najdou vhodné zaměstnání je velmi malá.  V Evropských zemích, pokud lidé pracují nepobírají invalidní důchod, ale pobírají tzv. dávku na mobilitu, která vyrovnává jejich zvýšené náklady plynoucí z jejich zdravotního postižení. Takže defacto ten systém je stejný.

Věřím, že Vám toto vysvětlení postačuje.

S pozdravem

Václav Krása