Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID II. stupně - jaký starobní důchod?

Autor Monika
Předmět ID II. stupně - jaký starobní důchod?
Dotaz

Dobrý den pane Krása.

Chci se zeptat, mám od konce roku 2011 "už jen"  ID II.stupně, ale zdr. stav neodpovídá, ale víte jak to u nás chodí :-( 6 let za mě samozřejmě nikdo neplatí soc. poj. a i předtím jsem měla nějaké "výpadky". Chci se zeptat, kdybych se dožila (doufám, že nikoliv) starobního, tedy něco přes 30 let a nikdo za mě neplatil sociální pojištění, měla bych pouze asi něco málo přes 10 let pojištění, co se bude dít? Důchod nebude vůbec žádný? To bych jako sotva se hýbající stařenka (pokud neexistují zázraky) chodila na sociálku pro životní minimum a další dávky, které ale pravděpodobně nepokryjí ani bydlení + vám někdo chodí do bytu atd.? Nemluvím o tom, že bych zůstala sama, nedokázala se o sebe asi postarat, takže se to s největší pravděpodobností nestane a člověk bude muset "odejít" aby neživořil a nepřekážel, ale jen bych ráda věděla, co by člověka v takové situaci tedy čekalo?

Předem děkuji za odpověď.

Přeji hodně zdraví a pěkný den.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Moniko,

to je problém. Pokud při ID II. stupně nejste zaměstnána nebo si neplatíte minimální důchodové pojištění, v takovém případě by Vám byl po dovršení 65 let stanoven starobní důchod, a to ve výši Vašeho současného důchodu. Pokud by byl důchod nízký, tak byste asi měla nárok na doplatek na bydlení, případně dávky do životního minima. Bylo by opravdu nutné sehnat alespoň nějaké zaměstnání, abyste měla odpracovaná léta.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji