Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID a souběh zaměstnání

Autor petr
Předmět ID a souběh zaměstnání
Dotaz

Dobrý den , chtěl bych se zeptat na omezení ohledně zaměstnání lidí v ID I,II,III stupně !!
Nikde se neuvádí  souvislosti  ,které mohou v určitých případech  vést ke snížení stupně z III na II a z II. na I , nebo k uplnému odebrání ID  posudkovou komisí , proto že výkon toho či onoho zaměstnání neodpovídá přiznanému stupni invalidity !!!
Známému byl odebrán ID III st. porotože byl udajně zaměstnán na plný uvázek ,  výše platu to přitom  neovlivnuje již min deset let !! Já si doposud myslel že neexistují žádná omezení, ale  známý mě řekl se mýlím, že se to akorát lidem neříká !!
Nikde se totiž neuvádí , jaké zaměstnání a  na kolik hodin měsíčně může vykonávat člověk at už v ID  I, II , III stupni , aby  jim nebyl snížen stupen invalidity !!
Potom se lidé diví že jim je z ničeho  nic snížen nebo odebrán ID !!
děkuji za Vaši odpověd !!

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Petře,

pobírání jednotlivých stupňů ID neznamená automaticky, že že při pracovní aktivitě by měl být důchod snižován nebo odebrán. V zásadě při ID I. a II. stupně se počítá s tím, že tito lidé pracují v rozsahu více než je polovina pracovního úvazku, ale v případech, kdy zaměstnání není příliš náročné tak na závadu není pracovní aktivita plného pracovního úvazku. Při I. stupni ID je zachována pracovní aktivita v rozsahu 65 - 49 %. U II. stupně ID je zbyt´kový pracovní potenciál v rozsahu od 50 - 31 %, u III. stupně ID je zbytekový pracovní potenciál v rozsahu 30 a méně %. Zvláště u III. stupně ID, pokud v rozhodnutí není uvedeno, že příjemce III. stupně ID může pracovat za mimořádných pracovních podmínek, doporučuji maximální pracovní dobu do 3 hodin denně. U ostatních stupňů to tak striktní není. Tento náš systém já považuji za špatný a měl by být změněn. Je však nutné k tomu provést řadu změn v pojetí invalidity, což bohužel u nás bude asi ještě dlouho trvat.

 

S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji