Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID a pracovní neschopnost

Autor Jana
Předmět ID a pracovní neschopnost
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

jsem v PID, a pracuji na poloviční úvazek, ale v současné době jsem na PN, jelikož mě práce už dost unavuje. A  jak tak brouzdám po informacích na internetu, tak jsem se zpožděním zjistila, že mohu pracovat pouze na úvazek 0,3. Nerada bych o důchod přišla, tak dávám výpověď  ze zdravotních důvodů, jelikož neschopenka stejně nemůže trvat asi déle jak  70dní. A zajímalo by mě: kdyby byl pracovní poměr ukončen s okamžitou platností, může neschopenka přetrvávat do těch 70dní nebo se musí ukončit dnem rozvázání pracovního poměru?

Děkuji za odpověď  Jana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

já Vám doporučuji, abyste s výpovědí z pracovního poměru nespěchala a počkala až budete mít odmaroděno 70 dní.  Zkuste se dohodnout se zaměstnavatelem, aby Vám snížil úvazek na 0,3. Také si pořádně zjistěte, zda na rozhodnutí o přiznání PID nemáte dodatek, že jste osobou, která může pracovat i za zcela mimořádných podmínek. V takovém případě byste pobírala dávky v pracovní neschopnosti bez omezení, tak jako ostatní a mohla pracovat i na plný úvazek.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.