Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID a evidence na ÚP

Autor Šárka Dočkalová
Předmět ID a evidence na ÚP
Dotaz Dobrý den od května mi byl po výhřezu ploténky přiznán částečný ID1 stupně. Jsem v evidenci ÚP ale nyní mi pracovnice sdělila, že bych se měla nechat vyřadit protože již není důvod k evidenci. Podotýkám, že zatím nepracuji pobírám pouze důchod. Je pro mne evidence nějakým přínosem nebo měla pracovnice pravdu. Zajímá mne hlavně placení sociálního a zdravotního pojištění. Děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Dočkalová,

zdravotní pojištění za Vás platí stát, protože pobíráte ID I. stupně. Evidence jako uchazeč o zaměstnání slouží k tomu, aby Vám byly počítány roky do odpracovaných let pro nárok na starobní důchod. Pokud jste déle než rok v evidenci ÚP jako uchazečka o zaměstnání a není Vám ještě 55 let, tak po roce již doba v evidenci není počítána do odpracovaných let a tudíž nároku na starobní důchod. Pokud se odhlásíte z evidence, můžete mít problémy například v případě dávek hmotné nouze, pokud byste je potřebovala. Pokud se však neodhlásíte, tak Vám úřad může nařídit veřejně prospěšné práce. Takže se musíte rozhodnout sama.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.