Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

HPP a ČID

Autor Markéta
Předmět HPP a ČID
Dotaz

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mám právo na částečný invalidní důchod, i pokud pracuji v hlavním pracovním poměru? Můj přítel částečný invalidní důchod má, ale pracuje na chráněném pracovišti, kde zaměstnanci invalidní důchod mít musí, jinak by zde ani nemohli pracovat. Já bych též měla nárok na inv. důchod, ale přítel mě od toho odrazuje s tím, že kdybych dostala inv. důchod, mohl by na mě zaměstnavatel pohlížet jako na nějakou méněcennou (resp. méně práce schopnou osobu) a mohli by mě vyhodit. Jak je to tedy s ČID při práci na HPP? Od kolegyně, která ČID má a pracuje na HPP, jsem se naopak dozvěděla, že zaměstnavatel člověka s inv. důchodem jen tak vyhodit nemůže. Někde jsem snad četla, že zaměstnavatel má dokonce dáno ze zákona, že musí zaměstnat nějaké procento osob se zdravotním postižením. Já pracuji ve státním podniku.

Předem děkuji za Vaši odpověď.

S pozdravem,

Markéta

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Markéto,

při pobírání ČID není žádné omezení pracovní činnosti. je nezbytné však mít minimálně 35 % ztrátu pracovních schopností z důvodu zdravotního postižení.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.