Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

hlavní pracovní pomer + invalidni duchod I.stupne

Autor Michaela
Předmět hlavní pracovní pomer + invalidni duchod I.stupne
Dotaz Dobrý den, potřebovala bych poradit. Manželovi byl schválen I.stupeň s invalidním důchodem. Manžel má silný atopický exzém (+alergii na lepek, intoleranci na mléko a jiné) ale posuzovaný je kvůli exzému. Denně bere 2 prášky na alergii - daseltu a maze se mastičkou na sklidnění suché popraskané kůže (na název si bohužel nevzpomenu používá se k léčení silné lupenky a hnisání u starých lidí) + chodí jednou za 3-5 týdnu na injekci diprophosu, po které je hrozně unavený a celkově z se v noci budí z důvodu, že ho svědí tělo.... Je vyučený autoklempíř, tuto práci nikdy nedělal. Našel si dobrou práci na dobré pozici v chemičce kde zpracovávali papír (v tu dobu exzém neměl, jen ten dětský), bohužel mu nedošlo že by se exzém mohl vrátit a uplně v hrozném stavu ale až po 4,5 letech fungovaní v chemičce. Našel si novou práci ve firmě, kde se zinkovalo a on tam dohlížel na odmastení a odkyselení travenz na sklem, což mu cca 10 mesíců nedělalo problém, ale pak najednou jakoby se v to těle nahromadilo a manžel několik měsíců nespal a vypadal hrozně, měl hroznou vyrážku opuchlé oči a jiné.... s touto prací skončil a hledal si práci během 6 měsíců práci a vystřídal v tuto dobu 4 zaměstnání... Teď se mu podařilo najít práci jako prodejce v elektru, kde je sucho, není prach a chemií se nesetká, ale tuto práci má na hlavní pracovní poměr, bohužel zaměstnavatel mu neumožnil snížit pracovní úvazek o 35 %,které má napsané v papíru, co dostal o ČSSZ i s výší finanční kompenzace. Našla jsem, že nemusí mít u I.stupně snížený pracovní úvazek, pokud onemocnění setrvává - což bohužel setrvává a manžel i nadále bere léky, nechává si píchat injekce, dodržuje dietu, maže se mastičkou. Chtěla jsem se Vás zeptat invalidní důchod mu byl schválen před cca 2-3 týdny (+ čekal 2,5 měsíce na schválení) - které mu kompenzovali jednotnou částkou + 1. dostal invalidní důchod.... a má mít kontrolu za cca 3 měsíce, ráda bych znala vás názor: Zda mu důchod nechají, i když dělá na plný úvazek nebo mu ho odeberou, popřípadě budou chtít peníze za důchod zpátky ?? Je lepší počkat na vyzvání posudkového lékaře a nebo důchod zrušit sám od sebe ?? Moc Vám předem děkuji za odpověď, omlouvám se za dlouhý dotaz....

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Michaelo,

je to tak, že Váš manžel nemusí mít kratší úvazek při pobírání I. stupně ID. Důležité je, že má jinou práci, kde není agresivní prostředí, které by působilo na zhoršování zdravotního stavu. Doporučuji, aby Váš manžel pracoval normálně na hlavní pracovní poměr. Při následné kontrole může posudkový orgán odebrat ID i v tomto případě. Bylo by to však špatně. Proto Vám doporučuji, aby Váš manžel se bránil případnému odebrání ID I. stupně tím, že změnil zásadně zaměstnání. Dělá podstatně lehčí práci bez agresivního prostředí a došlo k poklesu jeho příjmů. ID I. stupně mu vlastně nahrazuje pokles příjmů.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji