Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

hl. pracovní poměr pro ZTP/P

Autor Růžičková Ludmila
Předmět hl. pracovní poměr pro ZTP/P
Dotaz

Vážený pane Kráso. Bydlím na vsi, kde není možnost práce natož přivýdělku a už vůbec ne pro ZTP/P. Po pádu ze střechy jsem zůstala na vozíku.Hlavu a ruce mám vpořádku. Teoreticky bych si práci mohla najít, ale je v tom háček.Podle nového zákona pana Nečase nelze zaměstnat na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou člověka se ZTP/P a zároveň vyplácet PID. Tím bych o nej automaticky přišla.Každý zaměstnavatel, který by mě zaměstnal vyžaduje příspěvek od státu na zaměstnávání osob s tělesným postižením a smlouvu mi nemůže dát na déle než 6 měsíců, jinak bych přišla o důchod a průkaz ZTP...Myslíte, že se mi mícha uzdraví a já začnu zase chodit? Hledám si náhradní práci,nebo přivýdělek, protože příspěvek na péči je silně nedostatečný. Proč nám jsou házeny klacky pod nohy?! Prosím o vyjádření k mému problému. Tj: PID vs pracovní smlouva na dobu neurčitou pro ZTP/P. Děkuji za Váš čas a odpověď.    Růžičková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Růžičková,

vzhledem k nepřítomnosti pana předsedy Václava Krásy jsem převzala Váš dotaz k vyřízení a sděluji následující.

Pokud máte přiznán důchod podle § 39 písm.b. příslušné právní normy, můžete pracovat bez omezení, i na dobu neurčitou . Smlouva tedy není omezena. Pokud jste dána do důchodu podle písm.a./je uvedeno v rozhodnutí/,požádejte o přehodnocení důvodu důchodu ,kdy začnete ne sociálním odboru.

Ale i v případě  takovéhoto rozhodnutí máte právo pracovat déle než 6 měsíců .

Ani v jednou shora uvedených případů vám  za žádných okolností nehrozí, že by jste přišla o  důchod a průkazku ZTP/P.

 

Tolik v odpověď.

JUDr. Dreslerová

poradce NRZP ČR