Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dvě práce a 3. stupeň

Autor Milada
Předmět Dvě práce a 3. stupeň
Dotaz

Dobrý den, jsem ve 3. stupni invalidity (kvadruplegie po úrazu) a pracuji (3 měsíce) na dohodu o provedení práce u jedné společnosti. Práce je to nárazová a nijak závratně ohodnocená. Naskytla se mi však možnost si přibrat druhou práci na poloviční úvazek, nicméně mám obavy, že by mi mohli snížit stupeň invalidity, i když bych si přivydělala (počítám-li obě práce) měsíčně průměrně 6.000 Kč. Hledala jsem práci několik let a vím, že to je problém, zvláště pro mne, když nemám v pořádku ani ruce a ani možnost pracovat mimo domov, proto mě těší, že mám možnost si přivydělat, na druhou stranu ale nechci přijít o přiznaný stupeň, už jen pro případ, že bych o obě práce přišla, to by pro mě znamenalo existenční problém. Děkuji předem za odpověď. M.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Milado,

Váš zdravotní stav je trvalý a pracovní aktivita nevede k jeho zhoršení. Tudíž byste měla mít v rozhodnutí o přiznání ID napsáno zda Vám byl ID stanoven podle § 39, odst. 1, písm. a) či b) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Pokud máte uvedeno písm. b) můžete normálně pracovat bez omezení. Pokud máte uvedeno písm. a), máte výrazně omezenou pracovní aktivitu tak v rozsahu 3 hodin denně, není však sledován příjem. V takovém případě Vám doporučuji požádat ČSSZ o změnu rozhodnutí a to tak, aby Vám byl ID doplněn o ustanovení podle § 39, odst. 4, písm f) současného znění zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

S pozdravem Václav Krása